Adale Romatizması (fibromiyolji) Nedir

fil hastalığı
Fil Hastalığı
25 Haziran 2018
Albiminüri Hastalığı Nedir?
16 Temmuz 2018

Adale Romatizması (fibromiyolji) Nedir

adale romatizma

adale romatizması

Adale Romatizması (fibromiyolji) Nedir?

Toplumumuzda en çok görülen hastalıklardan bir tanesidir. Adale romatizması hastalığı genellikle 30 ile 60 yaş aralığında kendini gösterir. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde uzun süreli olarak etki gösterebilir. Kişinin günlük hayatını etkileyebilir. Adale romatizması yani fibromiyolji genellikle bayanlarda ve vücudun kas ve eklemlerinde görülen bir hastalıktır.

adale romatizması

adale romatizması

Adale Romatizması Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Adale romatizması hastalığı en çok görülen hastalıklardan biri olup birçok belirtileri bulunmaktadır. Bunların en belirgin olanları ise sıklıkla görülen kas ve eklem ağrıları, kişide görülen uykusuzluk durumu, aşırı yorgunluk ve halsizlik durumu, kişide gerçekleşen hastalığa bağlı olarak ağrıların 2 aydan uzun sürmesi söylenebilir. Ayrıca kişinin uykusunu almasına rağmen yeteri kadar dinlenme
hissinin gerçekleşmemesi, şiddetli baş ağrısı, kişide oluşan sersemlik hissi, kişinin yanında gelişen olaylara konsantrasyon eksikliği vermesi, gereğinden fazla idrara çıkma durumu, kişinin kulağında çınlama gerçekleşebilir. Bunların yanında nadiren de olsa gözlerde kızarıklık ve çarpıntı durumu gerçekleşir.

Adale Romatizması Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Adale romatizmasının en başlıca nedenlerinden bir tanesi kişide yaşanan soğuk algınlığı durumudur. Sadece adale değil bütün romatizma hastalıklarının başlıca nedenleri soğuk algınlığıdır. Buna bağlı olarak romatizma hastalıklarının en çok görüldüğü bölgeler soğuk hava iklimlerine sahip olan yerlerdir. Bunların yanında spordan sonra vücutta oluşan terlemeler, diş rahatsızlıkları, kişide var
olan aşırı kilolar ve yaş ilerlemesi sayılabilir.

Adale Romatizma Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok hastalığın olduğu gibi adale romatizma hastalığının da teşhisini doktorlar koymaktadır. Oluşan belirtilere istinaden doktorlar gerekli testleri yaptıktan sonra hastalığın teşhisini koymaktadır. Bu hastalığın tedavisi ise genellikle doktor tarafından verilen reçeteli ilaçlar sayesinde gerçekleşir. Bu hastalığın uzun vadede tamamen geçmesi için doktorun vereceği kurallara harfiyen uyulması gerekmektedir. Bu hastalıktan korunmanın en kolay yolu soğuk havalardan korunma ile başlar.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Marmara Huzurevi ve Özel bakımevlerimizde yer alan alanında uzman sağlık personellerimiz ve huzurevimizde var olan aile ortamı ile birlikte adale romatizma hastalığı bulunan yaşlılarımıza ve tüm hastalarımıza titizlikle hizmet vermekteyiz.

Diğer Sağlık Yazılarımız İçin Lütfen Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.