Ağız Yaralari

apandisit ağrısı
Apandisit Ağrısı
14 Haziran 2018
Çiçek Hastalığı
22 Haziran 2018

Ağız Yaralari

ağız yaraları

ağız yaraları

Ağız Yaraları Nedir?

Ağız yaraları ; Kişinin yeme ve içmesine hatta ve hatta tükürük salgısını bile kontrol edememesine neden olan aft yani yara türüne denir. Aft denilen ağız yarasinda herhangi bir bakteri ya da virüs oluşmadığı için bulaşıcı bir hastalık türü degildir. Ancak kişinin acı eşiğini zorlayacak türde bir ağrı yapmaktadır. Aftta denilen ağız ülseri genellikle ağız icinde ve solgun bir beyaz ya da gri renkte olmaktadır. Kişinin yemek yemesine hatta konuşurken zorluklar çekmesine neden olur. Aft denilen ağız yaraları toplumun %25lik bir kesiminde oluşmaktadır.
ağız yaraları

ağız yaraları

Ağız Yaralarına (Aft) Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Aft yani ağız yaraları oluşumunda bir çok faktör etkili olur. Ancak buna rağmen asıl gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu yaralar genelde çok ağrılı ve sızılı olmaktadır. Genelde ağızda oluşan hastalıkların çoğu ciddi bir hastalık habercisidir. Mutlaka bununla ilgili doktora gidip önlem alınmalıdır. Ağız içi yarar ağız kanseri belirtisi olabilir. Ancak bununla birlikte bazı hastalıklarinda habercisi olabilir.
Vitamin ve Demir eksikliği; Kişide B3, B9 ve B12 vitaminleri eksik olursa ağız yaralarına neden olabilir.
Bağışıklık yetmezliği; Kişinin herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık yetmezliği varsa bu ağız yaralarını gerçekleştirir.
Fiziksel Travma; Kişi yemej yerken ya da habersizce yanağını ısırdı ya da çok sıcak bir şey içtiyse bu durum ağız yaralarına neden olabilir.
Sistamik hastalıklar; Kişinin Behçet hastalığı, genital ülseri vb. sistematik hastaliklar varsa ağız yaralarına neden olabilir.
 Gıdalar; Asitli icecekler ya da yiyecekler, bol acı, bol sirkeli ve bol limonlu yiyeceklerdende fazla tuketmek ağız yaralarını gerçekleştirir.
Hormonal değişiklikler; Kişinin yaşamış oldugu ergenlik sureci bu hastalığı tetikleyebilir.
Sigara içmek; Sigara icen kisilerde bu hastalığın gerçekleşme ihtimali çok yüksektir.
Diş macunu; Bazı dış macunlarının icinde bulunan maddeler ağızda tahriş yapar ve bu olay ağız yaralarına neden olabilir.
Stres; Strese bağlı olarak vücutta oluşan yaralar gibi kişinin bünyesine bağlı olarak ağızda da ülser oluşabilir.

Aft (Ağız Ülseri) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağız ülseri genelde bir hafta ile iki hafta arasında kendiliğinden iyileşir. Ancak bu durumu en aza indirmek için bazı tedavi yolları mevcuttur. Ilık tuzlu su ya da karbonatlı su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Pamuğa sulandırılmış alkol dokerek ağız bölgesi dikkatlice temizlenir. Çok ileri duzeydeyse mutlaka doktorunuza danışınız ve reçetesiz ilaç kullanmayınız. Aşırı ekşi ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Dişlerini surekli ve düzenli olarak fırçalayınız. Mümkünse her gün bir kase yoğurt tüketin.
İstanbul huzurevleri arasında yer alan Marmara Huzur ve Özel Bakimevlerimizde uzman sağlık ekibimizle birlikte hastalarımıza en iyi şekilde hizmet vermekteyiz ve aile ortamında onların sorunlarıyla düzenli bir şekilde ilgilenmekteyiz.
Diğer Sağlık Yazılarımız İçin Lütfen Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?