Arenolökodistrofi Hastalığı

Anti-Ego Muhalifliği Nedir ?
1 Aralık 2018
Sebepsiz Gülme
3 Aralık 2018

Arenolökodistrofi Hastalığı

Arenolökodistrofi Hastalığı Nedir?

Arenolökodistrofi hastalığı, dünyada nadir görülen bir hastalıktır. Kişinin fiziki ve psikolojik etmenler gibi birçok belirtiyi göstermektedir. Bu durum bireyin oldukça hayatını kötü yönden etkilemektedir. Hatta uzun vadede ölümle sonuçlanabilmektedir. Hastalı oluşmasının ana etkeni, bireyde bulunan arenolökoditrofi proteinin eksik ya da normal değerlerinin altında olmasından kaynaklanmaktadır.  Bu protein kişinin X geni denilen yerde bulunmaktadır.

Arenolökodistrofi Hastalığı Nasıl Oluşmaktadır?

Bu hastalık dünyada nadir olarak görülen oldukça ilginç bir hastalıktır. Kişide sinir sistemini bozmakta ve dokularında çöküntüye neden olan bir hastalıktır. Bunun sonucunda oluşan bu protein eksikliği bireyin vücudunda yağ asidinin birikmesine neden olmaktadır. Bu durumda organlara ve sinir sistemine zarar vermektedir.

Hastalık Hangi Organlara Zarar Vermektedir?

Bu hastalık organların çoğuna zarar verse de en çok beyne, akciğere, böbreklere zarar vermektedir. Ayrıca kişinin cinsel organının etkisini azaltmaktadır. Özellikler bu hastalık görülen erkekler hayatları boyunca bebek sahibi olamazlar. Kadınlarda da görülmesine rağmen erkeklerde daha fazla görülmektedir. Kişide bu hastalık küçük yaşlardan itibaren kendini göstermektedir.

Hastalığın Geneli

Hastalığın genelinde kişinin vücudu zamanla yıpranır. Organları çalışamaz hale gelir ve kişide ölüm görülür. Genetik bozukluğun yol açtığı durumlarda bireyin gelişime olumsuz yönde etki etmektedir.

Arenolökodistrofi hastalığı, kişide aşırı zayıflamaya neden olmaktadır. Bu durumun hatta kişide yürüyememe, yutkunma sorunu yaşaması, göz organının zamanla bozulmasına neden olmaktadır. Ayrıca kişide saç dökülmeleri de oluşmaktadır. Bu hastalık geliştikçe zamanla işitmede bozulma, zeka geriliği durumu, sıkça ağlama nöbetlerinin gelmesi, spaztizm durumu meydana gelmektedir. Birey bu belirtilerden sonra genellikle vefat etmektedirler.

Bu hastalığın taşıyıcısı kadınlardır. ADL olarak kısa ismi verilen bu hastalığın, ilk evrelerinde kusma, kişinin şuurunu kaybetmesi, baş dönmesi, karın ağrısı ve dalgınlık oluşması gerekmektedir. Bunun zamanında ses renginde değişme, güç kaybı yaşanması, tepki bozukluğu, dudak renginde değişme yaşanması görülmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında yer aldığımız Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman çalışan kadromuz ve kararlı, güçlü bir idari yönetimimizle birlikte aile ortamını aratmayan bizi biz yapan olgularımızla birlikte hastalarımıza yatalak hasta bakımı, hasta bakımı, hemşirelik ve doktorluk hizmeti başta olmak üzere siz yaşlılarımıza hizmet vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.