Asperger Sendromu

Turner Sendromu
26 Kasım 2018
West Sendromu
27 Kasım 2018

Asperger Sendromu

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger sendromu, kişinin çocukluk döneminde başlayan ve sosyal iletişimi zorlaştıran bir hastalıktır. Bu durumun en önemli belirtisi kişinin içe kapanmasıdır. Kişide içe kapanmanın yanı sıra iletişim sorunu ve beceri bozuklukları da ortaya çıkmaktadır. Asperger sendromu tıpkı Otizm hastalığı gibi nedeni tam olarak belli olmayan ve kişinin yaşamı boyunca süren bir hastalıktır.

Asperger sendromunun isim nedeni Dr. Hans Asperger tarafından tanı konulmuş olunmasıdır. Dr. Asperger bu durumu otizmin dışında tutmuştur.

Asperger Sendromunun Tanısı

Asperger sendromu kişide genellikle 4 ile 11 yaş aralığında konulmaktadır. Sendroma sahip kişilerin genel özellikleri sosyal iletişim bozukluğu, kişinin sürekli tekrarlayan davranışları, gelişim eksikliği görülmektedir. Bu çocuklar dikkatlice gözlemlenmeleri ve motor öğrenmeleri sağlanmalıdır. Kişi yetişkinliğe geldiğinde Asperger sendromu tanısı koymak oldukça zor bir durumdur.

 Belirtileri Nelerdir?

Asperger sendromu, kişiyi çocuk, genç ve yetişkin dönemlerinde tehdit eden bir sendromdur. Bu sendroma sahip olan kişiler genellikle rutin yaşama bağlı kalan, içe dönük, sosyal becerisi oldukça zayıf olan çocuklara denmektedir. Ancak bu hastalık tablosu Otizm hastalığından ayrılmaktadır. Buna istinaden Asperger sendromu yaşayan kişiler 2 yaşından itibaren konuşmaya başlarlar.

Bu kişiler konuşma yetisine rağmen sohbet başlatma ve sürdürme durumunda zorluk çekerler. Rutini oldukça severler ve asla bunun dışına çıkmak istemezler. Normal bir kişiden aşırı derecede içine kapanıktırlar. Genellikle tekdüze ve tek kelime üzerinden konuşurlar. Yapılan espriyi anlamazlar. Konuşmalar resmi olmakla birlikte göz kontağı konulmamaktadır. Ancak bir iki konuda aşırı detaycı ve ilgi olabilirler. Motor becerileri yaşıtlarına göre geç olmaktadır.

Tedavisi Nasıldır?

Bu sendrom kişide hayatı boyu sürse de uygun tedavi yöntemi ile oldukça azaltılabilmektedir. Bireyin diğer bireylerle etkileşimini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bireyin kendi kendine yetmesi sağlanmaktadır. Toplum içinde etkin roller verilmesi ve toplumla kaynaşması gerekmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında hizmet verdiğimiz Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde bakıma muhtaç olan yaşlılarımıza hasta bakım, yatalak hasta bakım başta olmak üzere birçok hizmetimiz mevcuttur. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.