Ayak Ağrısının Nedenleri

alerjik öksürük
Alerjik Öksürük Nedir ?
17 Ağustos 2018
altını ıslatma hastalığı
Altını Islatma Hastalığı Nedir
18 Ağustos 2018

Ayak Ağrısının Nedenleri

ayak ağrısının nedenleri

Ayak Ağrısının Nedenleri ?

Ayak ağrısının nedenleri ele alacak olursak gün boyunca vücudumuzu taşıyan ayaklarımız çeşitli sebeplerle birlikte ağrıma zonklama ve şişme gibi bir çok duruma maruz kalabilir. Vücudumuzun herhangi bir yeri ağrıdığı zaman çeşitli hastalıkların habercisi olacağı gibi ayak ağrısı da hafife alınmamalıdır.

 

Peki ayaklarımız neden ağrır ?

 

Nasır ; Bir çok insanın çoğunlukla maruz kaldığı bir durumdur ayaklarda nasır oluşması ayak ağrısının nedenlerinden biridir ; peki nasır nasıl oluşur ?

  • Sürtünme veya kuru kalan ciltler kendilerini koruma altına almaktadır. Özellikle kış aylarında ayaklarımız kapalı ve havasız kaldığı için özellikle kış aylarında karşılaşılan durumlar arasındadır.
  • Nasıl genellikle ayaklarda ellerde ve parmaklarda görülmektedir.
  • Nasır özellikle kuru ve sürtünmeye karşı oluşan deri tabakasıdır ve nasır oluşan kişilerin yürümekte zorluk çıkarabilir

Tendon, Bağ, Kemik gibi bölgelerin incinmesi ;

 

Yanlış yapılan egzersizler, yüksek baskı, kötü ayakkabı kullanımı vb gibi durumlar tendonların, bağ ve kemik bölgelerinin zedelenmesine yol açmaktadır. Özellikle güçsüz kemiklere birden bire ağır egzersiz ve spor aktivitileri uygulanmamalıdır. Güçsüz kalan kemik bu duruma dayanamayarak incinme ve kırılma yaşayabilmektedir.

 

Artrit

Halk arasında bir diğer adı kireçlenme olarakta bilinir. Kireçlenmenin 3 yaygın türü mevcutdur. Bunlar sırası ile kemikler arasındaki kıkırdakların aşınması, romatizma hastalığında ayak deformasyonuna yol açabilecek romatizmal artrit ve gut hastalığıdır. Gut hastalığı ürik asidin kristal olarak vücutta birikmiş halidir .

 

Düztabanlık

 

Şeker hastalığı aşırı kilo ve romatizma gibi hastalıklar ilerleyen yaşlar ile beraber ayak deformasyonuna yol açarak düztabanlığı oluşturmaktadır. Düz tabanlık halk arasında özellikle çocuklukta ortaya çıktığı bilinmektedir. Ama bu kesinlikle yanlıştır. Azda olsa ilerideki yaşlarda da bu durum meydana gelebilir. Düztabanlıkla ayak kavisi düzleşir ayak çukuru çöker

 

Topuklu Ayakkabılar

Çoğu kadınlar için yüksek ayakkabı birçok kombinin vazgeçilmez parçası ve şıklığın adresidir. Fakat topuklu ayakkabılar hiçte göründüğü kadar masum değildir. Topuklu ayakkabılar ayak deformasyonlarına yol açmaktadır.

Ayakkabı topuğu 5 cm sonrasında ayakları zorlayacak ve deformasyonlara yol açarak ayakları güçsüzleştirerek ağrımasına yol açacaktır.

 

İstanbul huzurevleri ve özel bakımevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olarak sizler için ayak ağrısı ve buna neden olabilecek etkenleri araştırdık. Özel Marmara Huzurevi olarak bizlerde bünyemizde bulunan yaşlılarımızın ayak rahatsızlıklarına ve ayak ağrılarına önem vererek gereken önlemleri almaktayız

Diğer Sağlık Yazılarımız İçin Lütfen Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.