Ayak Kokusu

Mitomani Hastalığı
7 Aralık 2018
Kelebek Hastalığı
9 Aralık 2018

Ayak Kokusu

Ayak Kokusu Nedir?

Ayak kokusu, gün içinde ayak terlemesi sonucu oluşan ve bunun sonucunda terin kurumasından kaynaklanan duruma denmektedir.  Her ne kadar terin kendisi kokusuz ve zararsız olsa da bazı bakterilerin beklediği ortamın oluşmasında etkili olurlar. Aslında ayak kokusu bu bakteriler yüzünden oluşmaktadır.

Ancak bu bakteriler korkulduğu kadar zararlı canlılar değildir. Bu bakteriler her zaman vücudumuzda bulunmaktadır. Ancak vücut herhangi bir yerinde terleme oluşursa elbette bu bakteriler çoğalma yaşamaktadır. (Bkz. İstanbul huzurevleri)

Ayak Kokusuna Karşı Pamuklu Çorap

Öncelikle bireyin ayak terlemesi mevcutsa ter tutmayan bir çorap alması gerekmektedir.  Eğer çok terleyen bir ayağınız var ise çorap seçimizi yanlış yaptığınız taktirde ayak konusunda oldukça sıkıntı çekersiniz. Özellikle ayak terlemeniz varsa polyester ve naylon çoraptan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Buna karşın mutlaka pamuklu çorap seçmeniz gerekmektedir. Çok terleyen bir ayaklara sahipseniz mutlaka yazın yazlık çorap kışın ise kışlık çorap giymeniz gerekmektedir.

Ayak Kokusuna Karşı Uygun Ayakkabı

Ayak kokusunu azaltmak adına ayağınıza uygun ayakkabılar seçilmelidir. Herkesin elbette sandalet ya da bez ayakkabı giyme durumu olamaz. Ancak bireylerin özellikle ayak terlemesi olan bireylerin sentetik ayakkabılar yerine hakiki deri ayakkabılar giyilmelidir.

Bireyin yorucu gün sonunda eve geldiğinde düzenli olarak ayaklarını yıkadığı gibi ayakkabılarını da her gün iyice havalandırılması gerekmektedir. Ayakkabıyı havalandırmak adına balkona ya da pervaza koymak gerekmektedir. (Bkz. Özel Bakımevleri)

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Eğer ayak kokusuna sahipseniz herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doğal yöntemleri deneyiniz. Ancak bu doğal yöntemler bünyelerin farklı olması gereğinde her bünyede aynı etkiyi vermeyebilmektedir. Ayak terinin PH derecesini nötrleyen karbonat koku oluşmasına neden olan bakterilerin çoğalmasını engelleyen bir durumdur. Bunun için ayağınızı içine koyacağınız bir leğenin içine ılık bir su ve 2 kaşık karbonat atarsanız bu durum bir nebze ayak kokusunu enelleyecektir.

Ayak kokusunu bitiren bir diğer neden sirkedir. Çünkü sirkenin içinde yer alan asitler bakterilerin yaşamasını engelleyerek onları direk olarak öldürmektedir. Yine ılık bir leğenin içine 2 kaşık sirke atılıp ayak yıkanabilmektedir. Ayrıca lavanta yağı ve çayda ayaktaki bakterilerin yaşamasına engel olmaktadır. (Bkz. İstanbul huzurevi fiyatları)

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevlerinde yer aldığımız sektörde gittikçe gelişen ve en iyi hizmeti veren Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzmanlaşmış çalışan kadromuz ve idari bakımdan güçlü bir yönetim kadromuzla birlikte siz yaşlılarıma hasta bakım hizmetleri, doktorluk hizmeti ve hemşirelik hizmeti vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?