Ayak Terlemesi Nedir ?

kellik hastalığı
Kellik Hastalığı Nedir ?
25 Eylül 2018
şarbon
Şarbon Hastalığı Nedir ?
26 Eylül 2018

Ayak Terlemesi Nedir ?

ayak terlemesi

ayak terlemesi

Ayak Terlemesi Nedir ?

Ayak terlemesi ; özellikle ter bezlerinin fazla çalışması le oluşan kötü kokulara mantarlara sebebiyet veren bir durumdur. Günlük hayatta çoğu ayak terleme durumları insanları maalesef ki zor durumda bırakabilir ve buna istinaden kişi istenmeyen kokulara maruz kalabilir.

Ayak terlemesi yaşayan kişi özellikle ayak bakımına normal kişiden daha fazla özen göstermelidir. Ayak hijyenik olarak bakılmalı gerekirse fazla terlemeye karşı buna yönelik pudra kullanılmalıdır.

Ayak Terlemesine Hangi Faktörler Sebep Olmaktadır ?

Naylon çorapların giyilmesi , ayakkabı seçimi , ayak bakımında ayakların hijyenik olarak bakılmaması, şeker hastalığı, genetik faktörler, kanser türleri, depresyon, strest faktörleri, sigara alışkanlıkları, kilo sebebiyeti, hava sıcaklığı , panik atak, ilaçların yan etkileri, korku heyecan strest, sinirlerin hasara uğraması gibi durumlar ayak terlemesini etkileyen faktörler arasındadır.

Ayak Terlemesinde Bitkisel Çözümler Nelerdir ?

Meşe Kabuğu : 4 su bardak ılık suya aktardan alabileceğiniz meşe kabuğunu koyarak iyice kaynatılıp demlenir. Ayaklara suda 20 dakika bekletilerek sonrasında iyice durulanır.

Pudra ve Kekik Yağı : Pudra ve kekik karıştırılarak masaj ile beraber ayaklara iyice yedirilir

Patates  : Kaynatılarak suyu ile ayaklara masaj yapılır.

Ayak terlemesi kadın ve erkeklerde eşit oranda rastlanmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde görülen bu rahatsızlık 40 yaşından sonra azalma gösterse de tamamen geçmemektedir. Sıcak havalarda daha belirgin hale gelmektedir.

Ayak Terlemesinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Ayak terlemesinin tedavisini yukarıdaki gibi bitkisel çözümleri olsa da tamamen tedavisiz geçmesi mümkün değildir. Bitkisel çözümler günlük kurtarım içindir.

Botoks yöntemi : ayaklara botoks enjekte edilerek ayaklardaki ter bezleri geçici süreliğine felç edilir ve bu sayede ayak terlemesi geçici süreliğine durdurulabilir veya azaltılabilir.

Lomber Sempatoktemi Ameliyatı : Kalıcı olacak bu amelihat ayaktaki aşırı terleme sorununuz artık durduracaktır. Uzun Süreden ziyade tamamen ayak terlemesinden ameliyatsız kurtulmak maalesefki mümkün olmamaktadır.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olarak Özel Bakımevlerimizde bizlerde bünyemizde ağırladığımız yaşlılarımız için günlük yaşantılarını etkileyen ayak terleme sendromları var ise bunların tedavisi için uzman doktorlarımızdan gerekli destekleri almaktayız. Bünyemizde ağırladığımız yaşlılarımız bizler için önemlidir. Sizler de bizleri arayarak detaylı bilgileri müşteri temsilcilerimizden alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?