Besin Hijyeni

Dünya Sağlık Örgütü
12 Aralık 2018
özel büyük marmara huzurevi
Özel Büyük Marmara Huzurevi Hizmette Fark Yaratıyor
22 Ocak 2019

Besin Hijyeni

Besin Hijyeni Nedir?

Besin hijyeni, yediğimiz yiyeceklerin iyice yıkanmasına denmektedir. Yediğimiz sebze ve meyveler ilk olarak tarlada yetişir. Tarladan sonra hallere gelir. Hallerden manav ya da marketlere oradan da sofralarımıza gelmektedir. Bu süreçte bir çok ellerden geçmekte ve deyim yerindeyse toz toprak altında kalmaktadır.

Suyla İyice Ovalamak Önemli

Meyve ve sebzelerin üstünde ne olduğunu tam olarak bilemeyiz. Sebze ve meyveleri yemeden önce iyice suyla yıkamamız gerekmektedir. Bunun için temiz olması hijyen açısından çok önemlidir. İyice yıkanmayan yiyeceklerden bakteri bulaşmaktadır. Temizliğin ve sağlığın başlıca nedenlerinden biri sağlıklı ve temiz yiyeceklerden oluşmaktadır. Sağlık her şeyden önce gelmektedir. Bu yüzden besinler iyice yıkanmalıdır. (Bkz. İstanbul huzurevleri)

Beslenme Önemi

Her insanın günlük yeme ihtiyacı bulunmaktadır. Her birey sağlıklı kalabilmek için sağlıklı besinler tüketmelidir. Sağlıklı besinlerin başında taze olması ve iyice suyla yıkanması gerekmektedir. Aksi taktirde bu durum bakterilerden kaynaklı olarak kişinin sağılığını etkileyebilmektedir. Hatta bazı besinlerin iyice temizlenmeleri ötesinde kabukları soyulması gerekmektedir. (Bkz. özel bakımevleri)

Nasıl Yetişir?

Yediğimiz meyve sebzelerin hepsi toprakta ya da ağaçta yetişmektedir. Bu gelişme sırasında doğal olarak kire, toza ve toprağa maruz kalmaktadır. Bu durum bakterilere neden olabilmektedir. Çoğunlukla gözle görülebilir kirlilik olsa da bazen bu kirlilikle gözle görülmeyerek size temizmiş gibi gelebilmektedir. Besinlerin yıkamadan yenmesi durumunda bireyin vücuduna giren bakteriler hastalanmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkların başında böbrek hastalıkları ve böbrekte kum oluşması, solunum sorunları ve enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Meyve ve sebzeleri daha sağlıklı ve temiz olmasına adına sirkeli su ile de yıkayabilirsiniz.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri sağlık hizmeti sektöründe yer aldığımız Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman olan sağlık kadromuz ve kendinden emin güçlü bir yönetim kadromuzla birlikte siz değerli yaşlılarımıza aralıksız olarak haftanın her günü ve 24 saat hasta bakım hizmeti vermekteyiz. İhtiyacı olan yaşlılarımıza ücretsiz fizik tedavi ve ambulans çağırma hizmeti vermekteyiz. Bizimle iletişime geçmek için www.ozelbuyukmarmarahuzurevi.com web adresinin iletişim sekmesinden ya da whatsApp butonundan direk olarak iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?