Bipolar Bozukluk Nedir ?

isilik hastalığı
İsilik Hastalığı Nedir ?
19 Eylül 2018
kabızlık
Kabızlık Nedir ?
20 Eylül 2018

Bipolar Bozukluk Nedir ?

bipolar bozukluk

bipolar bozukluk

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk : Maniden depresyona kadar giden ruh bozukluğğuna verilen isimdir. Bipolar bozukluğu türkçe anlamına çevirecek olacaksak iki uçlu duygusal bozukluk anlamına gelir. Bipolar bozukluğu manik depresif olarakta bilinmektedir.

Bipolar bozukluğun riskli davranışları mevcuttur.Kariyere çevre ilişkilerine hatta aile kurumlarına zarar verebilecek ruh hastalığıdır. Kişinin duygusal anlamda sürekli halde değişkenlik gösterdiği söylenebilir.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

Aşırı duyarlılık gerginlik ve strest hali , Aşırı sevinç çoşkunluk, Herzamankinden daha fazla hızlı düşünme durumu, yaratıcılığın artması, algılamada keskinleşme, azalan uyku hali ,aşırı cinsellik isteği, savurganlık, huzursuzluk, yaşam seyrine uyamamak bu belirtilerin yada erken semtopmların bazıları arasında yer almaktadır.

Bipolar Ne Sıklıkla Görülür ?

Bipolar bozukluğu görülme sıklığı fazlacadır.Araştırmalara göre görülme sıklığı %3 ile %6 arasında değişiklik göstermektedir.Kadın ve erkeğin Bipolara yakalanma sıklığı hemen hemen aynıdır.Fakat bu oran değişsede bazı durumlarda bipolar kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Kadınlarda özellikle hamilelik süresi ve sonrasında bu duruma yakalanma ve bu durum görüllme oranı daha da rastlanmaktadır.

Bipolar hastalığının bu durumunda hasta olan kişiye gerek çevresi gerekse insanlar tarafından yardımcı olunmalıdır. Çünkü tahmin ettiğiniz üzere bipolar bozukluğuna yakalanmak onların elinde değildir.

Bipolar Hastalığını Altında Yatan Nedenler Nelerdir ?

Genetik Nedenler; Kalıtsal hastalık olmamasına rağmen birinci derece akrabalarından bipolar bozukluğu olan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranları artış göstermektedir.

Beyindeki Sinir Hücrelerinin Değişmesi : Takdir edilmelidir ki vücudumuzda yer alan tüm organlar damarlar kan hücreleri ve sinir hücrelerinin her birinin bir görevi vardır. Beyindeki sinir hücreleri  birbirine iletişim maddeleri göndermektedir.Herhangi bir sinir hücresinin değişmesi üzerine bu hastalığa yakalanma oranı artış göstermekte ve riske girmektedir.

Strest : Aslında bir çok hastalığın altında yatan bir durumdur strest , insanların çok baskı altında kalması durumunda strestin bir çok etkin yolu göz önüne serilmektedir. Bunlardan bazıları uyku düzensizliği bazıları ise birçok epizotların strest tarafından desteklenerek vücut ve psikolojide yaptığı değişikliklerdir. Bipoların başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olaraak Özel Bakımevlerimizde ağırladığımız yaşlılarımız için psikolog ve psikiyatri bölümü bu durumda olan yaşlılarımızı gözlem altına alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?