Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir ?

kurdeşen hastalığı
Kurdeşen Hastalığı Nedir ?
5 Ekim 2018
lohusa humması
Lohusa Humması Nedir ?
7 Ekim 2018

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir ?

bulimia nervoza hastalığı

bulimia nervoza hastalığı

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir ?

Bulimia nervoza hastalığı halk arasında da bilinen kusma hastalığı ile aynıdır. Özellikle sosyo-ekonomik düzeyi yükske ülkeler görülen bu hastalık çok sıklıkla olmasa da Türkiye ülkesinde de görülmeye başlanmıştır. Özellikle genç yaşta insanların başına gelen bu hastalık kişinin kendini çok kilolu ve çirkin hissetmesi ile başlamaktadır. Bulimia hastalığı kişinin yemekten sonra  zorla kendini kustarak veya yemek sonrası pişmanlıkla eş değer olarak kendi hissetmesi ile kişide görülen hastalıklardan biridir. Kişi tedavi sürecine girmez ise anoreksiya ya kadar giden bu hastalık kişiler de ölüm oranını büyük risk taşımaktadır.

Bulimia Nervoza Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Bu belirtiler tamamen psikolojik nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Kişinin kendisini şişman hissederek yemek sonrası pişmanlık duyarak kendisine kilo ile orantılı şekilde saygı gösterileceğine inanılarak psikolojinin alt tabınında besinin azalmasına kendini şartlayarak kişide görülmektedir.

Bulimia hastaalığı kişinin vücudun besin ve takviye oranlarını tamamen değiştirmektedir. Kişi besin oranlarını azaltarak vitamin ve minarel kayıpları yaşamaktadırş. Bu hastalığı ileriki dönemi yukarıda belirttiğimiz gibi anoreksiya olarak çoğunlukla tedavi edilmez ise görülmektedir.Anoreksiya hastalığı bulumia hastalığının bir diğer süreci olarak nitelendirilmektedir. Anoreksiya hastalığına dönüşmeden önce kişinin gerek çevre faktörleri gerek çevresindeki yakın ve uzmanlardan gereken deteği almalıdır.

Bulimia Nervoza Hastalığın Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Bu hastalığa yakalanan kişiler de sıkça görülen durum kilosu yüzünden baskıya uğramış olmasıdır. Kişi bunu bilinç altına yerleştirerek psikolojini bu yönde yönlendirerek yemeklerden sonra sürekli kendisini kusturmak istemesi ile gerçekleşir. Kişinin bu hastalık sürecinde özellikle ebeveyn veya aile bireylerine en büyük görevler düşmektedir. Bu hastalık sürecinde kişi kendini yalnız hissetmemeli ve kendisine destek veren bu yöndeki insanları yanında bulabilmelidir.

Tabiki en büyük süreçler uzmanlar tarafından tedavi ve tanı bulgularıdır. Uzman kişinin tanıları sonucunda kişiye doğru yönde destek vermesi her hastalıkta olduğu gibi bunda da büyük önem taşımaktadır.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevi olarak bizler de bünyemizde ağırladığımız yaşlılarımızın özellikle bakım destek birimimiz ile beraber besin ve yeme düzenlerine dikkat etmekteyiz. Sizlerde müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?