Down Sendromu

Stockholm Sendromu
10 Kasım 2018
Aşırı Empati Sendromu Nedir?
11 Kasım 2018

Down Sendromu

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu genetik olarak bir kromozom aykırılık sebebiyle kaynaklanan durumdur. En kısa anlatımıyla ile normal bir insanda kromozom sayısı 46 iken Down sendromu olan kişinin kromozomu 47dir. Down sendromu bilinenin aksine tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmamakla birlikte kişide var olan genetik bir hastalıktır. Bu sendroma neden olduğu bilinen tek etmen kadınlarda hamilelik yaşıdır. Kişi 35 yaş ve üstü hamileliklerde risk çoğalmaktadır. Bu durumun ülke, millet ya da statü farkı yoktur. Herkeste bu durum çıkabilmektedir. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde down sendromlu ve diğer yaşlılarımızın bütün ilaç kontrol ve takip işlemini bünyemizde barındırdığımız özel ve uzman personellerimiz yapmaktadır. (bkz. özel bakımevleri)

47 Kromozom

Kişinin kromozom sayısı 23 anneden 23 babadan gelmektedir. Down sendromunda 21 kromozom 2 olması gerekirken 3 adet olmaktadır. Bunun sonucunda insanda kromozom sayısı 46 olması gerekirken 47 olarak ortaya çıkar. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bulunan tüm yaşlılarımızın doktorun önerdiği tedaviyi takip etme ve ilaç alım saatlerini düzenli olarak takip edip bunları raporlama hizmetlerini sizlere sunmaktayız. (bkz. İstanbul huzurevleri)

Çocuğun Geleceği

Eskiden okulda başarı olamaz denilen bu kişiler artık lise ve üniversite bitirmektedir. Bazı Down sendromlu kişiler ikinci bir dil bile öğrenmektedir. Büyüdüklerinde yarı bağımsız ya da tam bağımsız bir hayat yaşayarak geçimlerini sağlamaktadırlar. İstanbul huzurevleri ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın her iki tarafında hayata dair pozitif duygusunu kaybetmemek bununla birlikte down sendromlu bireylerle bir araya getirip sohbet etmesini sağlamaktayız. (bkz. Büyükçekmece Güzelce/ İstanbul)

Zihinsel Gerilik Derece Yaratır Mı?

Herkesin zekası ve algı düzeyleri farklı olabildiği gibi Down Sendromlu kişilerde de bu durum geçerliliğini sürdürmektedir.  Herkesin yeteneği ve algı kapasitesi farklıdır. Buradaki en önemli nokta fizik tedavi, dil terapisi, oyun grupları ve psikolok eşliğinde kişiden tam randıman alabilmektir.İstanbul huzurevleri Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan down sendromlu ve diğer tüm yaşlılarımızın tedavi durumu ile ilgili bütün her şeyi bünyemizde var olan eğitimli ve alanında uzman personellerimiz ilgilenmektedir. (bkz. İstanbul huzurevi fiyatları)

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında sağlık sektöründe faaliyet gösteren Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde çalışan personel kadromuzla ve diğer personellerimizle birlikte bünyemizdeyer alan siz değerli yaşlılarımıza aralıksız olarak hizmet vermekteyiz. Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimiz ile ilgili tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için iletişim bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?