Duchenne Muscular Dystrophy

Prader Willi Sendromu
24 Kasım 2018
Nörofibromatoz Nedir?
25 Kasım 2018

Duchenne Muscular Dystrophy

Duchenne Muscular Dystrophy Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Duchenne Muscular Dystrophy hastalığı, bir kas ağrısı durumudur. Hastalığın belirtileri arasında hasta yürümeye başladığı zamanda düşme durumları göstermektedir. Kişide kas gücü kayıpları ilk olarak kalçada başlar. Bu nedenle kişide ilk belirtiler genellikle yokuş ya da merdiven çıkarken ağrılar yaşanmasıyla başlar.

Hastalığın Seyir Durumu Nasıldır?

Bu hastalıkta kişi düz yolda bile yürüyemez duruma gelmektedir. Genellikle düşme eğilimi göstermektedir. Hastalar 10 yaşından itibaren yürüyememeye başlamaktadır. Hastalar büyük bir çoğunlukla tekerlekli sandalyeye mahkûm kalırlar. Hasta 20 yaşlarında genellikle akciğer enfeksiyonuyla kaybedilmektedir. İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde hastalarımızın tüm ilaç ve tedavi takibini alanında uzman sağlık personellerimiz ile birlikte hizmet vermekteyiz.

Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalık kişide var olan bir genetik bozukluk sonucu ortaya çıkmaktadır. Hastalığın genlerdeki kalıtsal açısından sadece erkeklerde görülmektedir. Doğan her 3500 çocuktan biri bu hastalığa yakalanmaktadır. Kadınlarda gerçekleşmemesinin nedeni kadınlarda 2 adet x kromozomu bulunmasıdır.

Hastalığın Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalık tam olarak tedavi edilememektedir. Bu hastalığın tek tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Hastalığın bulgularını ilaç tedavisi bir an olsun hafifletmeye yaramaktadır.

Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir?

Hastanın bu durumdan daha iyi bir günlük yaşam sürebilmesi adına yapılaması gereken bazı şeyler vardır. Bu durumlar kişinin hem sağlık hem de sosyal çevresine katkısı oluşmaktadır. Hasta erken dönemden itibaren düzenli olarak denetimde olmak zorundadır. Özellikle 10 yaşına kadar her iki yılda bir kalp kontrolünün yapılması gerekmektedir. Kişi kas güçlendirme durumuna ağırlık vermektedir. Kişi evde sürekli olarak küçük aktiviteler yapması gerekmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında en iyi hizmeti sunan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman sağlık ve personel kadro sıcacık aile yapımızda güçlü yönetim kadromuzla birlikte siz yaşlılarımıza sürekli olarak 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz.

İstanbul huzurevlerimizde bulunan huzurevimizde yatalak hasta bakımı, hemşirelik hizmeti, doktorluk hizmeti, mama hizmeti olmak üzere siz yaşlılarımıza hizmet vermekteyiz. Huzurevimizde ihtiyacı olan hastalarımıza ücretsiz olarak fizik tedavi hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca yine ihtiyacı olan hastalarımıza ücretsiz olarak ambulans çağırma hizmetimiz vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?