Dünya Sağlık Örgütü

Öküz Sendromu
10 Aralık 2018
Besin Hijyeni
14 Aralık 2018

Dünya Sağlık Örgütü

Dünya Sağlık Örgütü Nedir?

Dünya sağlık örgütü, Dünya üzerinde yaşayan her bireyin sağlık şartlarından en üst düzeyde yararlanması adına kurulan kuruluştur. Dünya Sağlık Örgütü 1948 yılında kuruldu. 1948 yılından bu yana bu faaliyetini devam ettirmektedir. Ülkemiz Türkiye 1949 yılından bu yana Dünya Sağlık Örgütüne resmi üye olmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü Tarihi

19 ile 22 Temmuz arası 1946 yılında Amerika’nın New York şehrinde düzenlenmiş olan uluslararası sağlık konferansında Birlemiş milletlerden üye olan 51 ülke ilk olarak temelleri atmıştır. Dönemin önemli ismi sağlık bakanı Dr. Behçet Uz’un gayretiyle Türkiye içinde Dünya Sağlık Örgütü adına anayasal çalışmalara başlamıştır.

Dünya Sağlık Kuruluşuna anayasası ülkemizin de önemli çalışmalarıyla ilk olarak 22 Temmuz günü 1946 yılında imzalanıp ilk temel adım atılmıştır. Bu önemli toplanmaya toplam 61 ülke katılmıştır. Ülkemizin adına Prof. Dr. İhsan Doğramacı katılmıştır. Dünya Sağlık Kuruluşunun toplantıları Birleşmiş Milletler Sarayında her yıl Mayıs ayında toplanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye

Türkiye, Dünya Sağlık Kuruluşuna üye olduktan sonra, Dünya Sağlık Örgütü ve bununla birlikte Birleşmiş Milletlere bağlı diğer kuruluşlarla birlikte sağlık sektörü konularında ilişkilerini daha da ileriye götürmek istemiyle 19 Ekim günü 1950 yılında 6666 Sayılı Kanunla onaylanma sağlanan ‘’Teknik Yardım Anlaşması’’ ile birlikte birçok sağlık projesine ortak olmuştur. Dünya Sağlık kuruluşunun Ankara ve Gaziantep olmak üzere 2 tane ofisi bulunmaktadır. Ankara’da bulunan ofis ülke ofisi, Gaziantep’te bulunan ofis ise saha ofisidir. Dünya Sağlık Kuruluşu ile kurulduğu andan bu yana iyi bir ikili ilişki sürdürmekteyiz.  Genellikle 2 yıl olan bir anlaşma çerçevesinde ikili ilişkilerimizi sürdürmekteyiz.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri sağlık alanında yer aldığımız Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman sağlık kadromuzla birlikte siz değerli bakıma muhtaç yaşlılarımıza yaşlı bakım hizmeti, hasta bakım hizmeti, yatalak hasta bakım hizmeti, mama hizmeti, günlük bakım hizmetinin yanında doktorluk hizmeti ve hemşirelik hizmeti vermekteyiz. İstanbul huzurevleri arasında en iyi hizmeti sunan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde ücretsiz fizik tedavi ve ambulans çağırma hizmetimiz olmak üzere birçok hizmet siz değerli yaşlılarımıza sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?