Frajil X Sendromu

Marfan Sendromu Nedir?
25 Kasım 2018
Turner Sendromu
26 Kasım 2018

Frajil X Sendromu

Frajil X Sendormu Nedir?

Frajil x sendromu, Down sendromundan sonra görülen kalıtsal bir sendromdur. CGG tekrar sayılarının giderek artması sebebiyle karakterize dinamik bir mutasyon hastalığıdır. Oran bazında bakılacak olunursa kızlara göre erkek cinsiyetinde daha fazla görülmektedir. Bu hastalık kişide otizm ve zihin engelliğine yol açmaktadır. Kişi konuşma beceresinin bir kısmını kaybetmektedir.

Frajil X Sendormu Belirtileri Nelerdir?

Frajil x sendromu sonucunda kişide mental retardasyon, otizm ve hiperaktiflik, göz teması kuramama, dokunmaya karşı aşırı tepki verme, el çırpma hareketleri ya da ısırma görülmesi, sallanma durumu ve bununla birlikte öfke nöbetleri görülebilmektedir.

Kişi konuşma bozukluğu ve kekeleme yanında davranış bozuklukları görülmektedir. Fiziksel olarak geniş bir şekilde alın ve kafa yapısı mevcuttur. Bireyde uzun bir yüz ve belirgin bir çene mevcuttur. Düztaban hastalığına yakalanabilirler. Kişide epilepsi hastalığı da görülebilir.

Sık Görülen Bilişsel Özellikler Nelerdir?

Frajil x sendromu sonucunda bazı durumlar bireyde sık olarak görülmektedir. Dil ve konuşma problemleri, konuşma esnasında gecikme yaşanması, hızlı konuşma durumu, kelimelerin sürekli olarak tekrarlanması durumu, kişide yaşanılan heceleme problemleri, duygusal durumları algılamakta zorluklar yaşama, uygun yanıt vermekte zorluklar yaşanabilmektedir.

Sık Görülen Fiziksel Özellikler Nelerdir?

Sık görülen fiziksel özellikler arasında geniş bir alın yapısı, şaşılık oluşması, uzun bir yüz tabakası, yüksek damak ve bununla birlikte kaslarda gevşeklik oluşması, büyük testisler ve düztaban olma durumu gözlenmektedir.

Sık Görülen Davranışsal Özellikler Nelerdir?

Frajil x sendromu bireyde dikkat eksikliği, dokunulmaya karşı aşırı tepkiler verme, göz teması kurmaktan kaçınma, hırçınlık durumu, bireyin el sallaması ya da elini ısırması gözlemlenmektedir.

Tedavi Yöntemi Nasıldır?

Kişiye özel konuşma eğitimi ve dil terapisti eşlik edebilmektedir. Bunların yanında motor öğrenme gelişimi ve duyu terapisi uygulanmaktadır. Kişi beceri kazanılmaya zorlanılır. Çocukta hiperaktiflik durumu varsa ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

İstanbul huzurevleri arasında yer aldığımız en iyi hizmet veren Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde siz yaşlılarımıza güçlü ve sıcak bir yönetim kadromuzla birlikte hizmet vermekteyiz. Kuruluş yılımız 2005 yılından bu yana sektörde hızlı bir şekilde ve sağlam adımlarla yükselmeye devam etmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?