Halsizlik Nedir ?

güneş çarpması
Güneş Çarpması Rahatsızlığı Nedir?
14 Eylül 2018
hararet
Hararet Nedir ?
14 Eylül 2018

Halsizlik Nedir ?

halsizlik

halsizlik

Halsizlik Nedir ?

Halsizlik nedir sorusuna gelecek olursak ; Halsizliğin birçok etkenleri mevcuttur bunlardan bir kaçı gün içerisinde yapmış olduğumuz aktivitelerin yorgunluğuna bağlı olsa da bazı sebepler arasında hastalıklarda yer almaktadır.

Halsizlik fiziksel olabileceği gibi bazı nedenlere dayalı olarak psikoloji tarafından da ortaya çıkabilir. Zihnimiz bedenimiz kadar gün içerisinde maruz kaldığı bir çok sebepten dolayı halsiz kalabilir. Bu vücuttaki yorgunlukla birleşince durum daha da ağır olabilir.

 

Halsizliğin Sebepleri Nelerdir ?

 

Halsizliğin sebeplerine gelecek olursak ; Halsizlik bir çok hastalığın ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Bunlardan bazıları ; Vitamin eksikliği , kanda demir eksikliği, uyku apnesi , zayıflık, güçsüzlük, karaciğer hastalıkları , akciğer hastalıkları, kanser, fibromoyalji , insilün direnci, radyo terapi, kemoterapi,bağışıklık sisteminin güçsüzlüğü gibi çeşitli hastalıkların etken olmuş olduğu durumlarda da ortaya çıkmaktadır.

Halsizliğin Tedavisi Nasıl Olur ?

Hasta bu şikayetle gelecek olursa ; ilk öncelikle altında hangi etkenin bulunduğunu tespit etmek hastalığın tedavisinin başlangıcıdır. Tanı koyulduktan sonra o hastalığın tedavisi doğrultusunda hasta iyileşme sürecinde halsizliği yavaş yavaş ortadan kalktığı gözlenmektedir. Bazı halsizlikler vücut yorgunluğu , zihin yorgunluğu ve hastalık dışında mevsimsel olarakta insanlarda baş gösterebilir.Halsizliği hafife almamak gerekir. Çünkü çoğu hastalıkların ilk belirtilerinde baş gösteren bir etkendir.

 

Halsizlik İçin Doğal Yollardan Destek Nasıl Sağlanır

Halsizliğin doğal yollardan ilk desteği aslında insanlr içinde büyük önem taşıyan beslenmenin düzene girmesidir. Beslenme düzeni olmayan veya halk arasında kötü beslenen diye bilinen kişiler de halsizlik beslenme düzeni sağladığı zaman ortadan kalkmaktadır.

Enerji veren çoğu besin değeri yüksek besinler mevcutdur. Bunların tüketilmesi de halsizliğin ortadan kalkmasına bir nevi yardımcı olmaktadır.

Halsizliğe karşı yapılabilecek ve destek verecek bir diğer unsurda egzersizlerdir. Bunlar için çoğu egzersizler kişinin kan dolaşımını hızlandırarak halsizliğin ortadan kalkmasına destek verir.

Psikoloji durumundan halsiz hisseden kişiler de ilerleyen durumlarda sağlık kuruluşların ilgili bölümlerinden destek alabilirler.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevi olarak halsizliğin çeşitli nedenlerini sizler için araştırdık. Buna istinaden bizlerde bünyemizde bulunan yaşlılarımızın çeşitli hastalıklarını araştırırken halsizliği de göz ardı etmemekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?