Hararet Nedir ?

halsizlik
Halsizlik Nedir ?
14 Eylül 2018
havale geçirmek
Havale Geçirmek Nedir ?
16 Eylül 2018

Hararet Nedir ?

hararet

hararet

Vücutta Hararetin Sebepleri Nelerdir ?

Vücutta hararet nedir ? Vücutta hararet kişinin vücut ısısının birden yükselmesi ile vücutta bulunan suyun ter yolu ile dışarı atılması gidişatlarının tümünün yaşanması durumunda vücutta hararet oluşmaktadır. Vücutta hararet halk arasında da ateş basması olarak bilinir. Kişi bunu yaşıyor ise ve bu durum sık sık gereğinden fazla tekrarlanıyorsa sağlık kuruluşlarından mutlaka destek alması gerekmektedir. Bu durum vücuttaki su kaybının çokça yaşanması anlamına gelir.Kişi bu durumlarda bol bol sıvı tüketmez ise hayati tehlikeye kadar yol açabilir.

 

Vücutta Oluşan Hararetin Sebepleri Nelerdir?

Kadınlar vücutta oluşan hararet çoğunluk menapoz dönemlerinde hormonsal durumların değişmesinden kaynaklı olarak yaşanmaktadır. Vücutta oluşan bu durumlar genellikle zararsızdır. Amam dönemde sıkça yaşanır ise bir jinekolojiden destek alınabilir.

Yaşam standartlarının da gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kişinin çok yağlı ve çok şekerli yeme durumundan bu hararetler vücutta ortaya çıkabilir. Bu durumda beslenme alışkanlığınızı değiştirirek harareti ortadan kaldırabilirsiniz.Bu durumlar da bol sıvı tüketilmesine dikkat edilmelidir.

 

Sadece yemek ve hormonal değişiklikler bu duruma sebep vermez. Alkol sigara ve aşırı strest durumlarıda vücut ısısını yükselterek hararete yol açmaktadır.

 

Hararet Durumu Nasıl Çözülebilir ?

 

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bunu yaşayan kişiler sıklıkla bu durum ile karşılaşıyor ise mutlaka bir sağlık kuruluşundan destek almalıdır. Eğer sıklıkla ortaya çıkmayan bir durumsa hararete sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Kişi alkol sigara ve zararlı maddeler kullanıyor ise azaltarak veya bırakılarak hararetten kurtulabilir. Çok  sık yemek ve küçük öğünler yemekte bu işe ççare olmanın yollarından geçmektedir.

Uyurken oda sıcaklığını ayarlamanız da ( çok sıcak olmamak durumu ile ) harereti ortadan kaldırabilir. Rahat uyku çeken vücudumuz kendi normal ısısını kendi ayarlamaktadır. Kıyafetlerde  bu durumunda önemli rol oynar özellikle pamuklu kıyafet tercih bu durumunu ortadan kaldırmaya etken bir rol oynamaktadır.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel bakımevi olarak bünyemizde bulunan yaşlılarımızın özellikle yaş ilerlemesi durumunda hararet vb gibi hastalıkların ortaya çıkması veya çıkmadan önce gereken sağlık ekiplerimiz ile durumu konrtol altına almaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?