Havale Geçirmek Nedir ?

hararet
Hararet Nedir ?
14 Eylül 2018
hazımsızlık
Hazımsızlık Nedir ?
16 Eylül 2018

Havale Geçirmek Nedir ?

havale geçirmek

havale geçirmek

Havale Geçirmek Nedir?

Havale beyindeki sinirsel aktivitelerin sıkışması ile kas kaybının sinir sıkışmasının bilinç kaybının sebep olduğu sağlık durumlarıdır. Havale geçirmek sıklıkla çocuklarda görüldüğü görülse de yetişkinlerde de havale geçirme gibi sağlık sorunları olmaktadır.

 

Belirtileri Nelerdir ?

Havale geçiren kişide kas spazmları meydana gelebilir.

Aniden yere düşebilir

Sara hastalığına benzeyen semtopmlar rastlanabilir.

Kas katı kesilerek kas sıkışması yaşayabilir

Ağızdan köpük şeklinde salyalar gelebilir.

Kavram ve duygusal karmaşa yaşayabilir.

Titreme oluşur

Çocukların Havale Geçirmesi Durumunda Ne Yapmalıyız

 

Ateşin aniden yükselmesi ile havale riski büyük oranla gerçekleşebilir. Bebeklerde havale durumlarının gerçekleşmesinde beyin sinirleri gelişemeyebilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi çocuklarda da havale durumu aynı belirtiler doğrultusunda gözlenmektedir. Çocuklar yetişkinlere istinaden çoğunlukla havale, menejit geçirme durumları daha fazladır. Buna istinaden çocuklar da geçirilen havale durumları daha risk taşımaktadır. Özellikle çocuklar havale geçirirken ebeveynlerin ne yapması konusunda bilinçli olmaları gerekmektedir. Peki çocuklarımız havale geçirme durumunda ne yapmalıyız gelin isterseniz bir de bunlara göz atalım ;

 

Çocuklar da Havale Geçirmesi Durumunda Ne Yapmalıyız ?

Her çocuk havale geçirdiği zaman daha öncesine belirti göstermeyebilir. Çocuklarda havale geçirmeden önce huysuzluğa ateşe ve ışık görmeye rastlanabilir.

Yukarıda havale geçirme durumunda beynin risk altına girdiğini belirtmiştik lakin her havale durumunda çocukların beyninde hasar kalacak diye de bir şey yoktur. Havale sırasında düşüp başı bir yere vurmak daha fazla risk yaratmaktadır.

Peki Ne Yapmalıyız ?

Ateşli havaleler ve sara gibi hastalıklar sırasında ilk öncelikle hasta yan yatırılmalıdır. Bunun sebebi ise ağızdan çıkan köpük ve tükürüğün boğazda birikip hastayı nefessiz kalmasını önlemektir.

Hastaya kesinlikle yapay solunum gerekli değildir. Bunu yapmanıza gerek yoktur.

 

Ateş yüksek ise soğuk su ile müdahale edilebilir. Daha sonrasın da kontrol altına alındıktan sonra veya havale durumu kontrol altına alınamıyorsa acil olarak bir sağlık kuruluşuna hasta götürülmeli ve destek alınmalıdır

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olarak bünyemiz de bulunan yaşlılarımız için bu tip hastalıkları için sağlık ekiplerimiz 7/24 saat kontrol altında tutmaktayız

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?