İsilik Hastalığı Nedir ?

histeri hastaliği
Histeri Hastalığı Nedir ?
19 Eylül 2018
bipolar bozukluk
Bipolar Bozukluk Nedir ?
20 Eylül 2018

İsilik Hastalığı Nedir ?

isilik hastalığı

isilik hastalığı

İsilik Hastalığı Nedir?

İsilik hastalığı , sıcak hava ya da terden kaynaklı kişinin cildinin gözenekleri kapanıp kırmızılık oluşmasına denir.
İsilik denen kırmızı kabarcıklar genelde vücudun el, yüz, boyun, göğüs ve bacak arasında çıkar. Ancak nadirde olsa sırtta ve karın bölgesinde çıkmaktadır. Özellikle yetişkinlerde ve bebeklerde sıklıkla çıkmaktadır. Sıcakların artması ile birlikte en çok yaz mevsiminde çıkmaktadır. İsilik hastalığı tıp dilinde ‘miliaria’ denmektedir. İsilik kırmızı kabarcıkların deri döküntüleriyle devam etmesine denir. Şiddetli isilik vakalarında bu kırmızı kabarcıklar su toplayarak kaşıntıya neden olmaktadır. Özellikle isilik bebek bireylerde gözükür.

3 Farklı İsilik Durumu Gözlenmekte

İsilik miliaria kristalina, miliaria rubra ve miliaria profunda olmak üzere 3 farklı isilik çeşidi bulunmaktadır. Miliaria kristalina deri üzeri pullarla kaplıdır ve içi sıvı doludur. Miliaria rubra, deride yine içi sıvı dolu kabarcıklar vardır ancak bunların etrafında pembemsi bir leke oluşur. Son olarak miliaria profunda da ise deri ile aynı renkte kabarcıklar oluşur.

İsilik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

İsilik Hastalığı genellikle sıcak havalarda aşırı terlemeden dolayı deri gözeneklerinin kapanmasıyla oluşmaktadır. İsilik iç çamaşırların lastiğe gelen yerlerde daha çok görülür. Bebeklerde genelde popo bölgesinde görülür. Bunların yanında kişide var olan fazla kilolar, toz ve kir gibi zorlu bir iş grubunda çalışanlar, bakterilere bağlı olarak cilt enfeksiyonları geçirenler, ter bezlerinde çalışma sorunları yaşayanlar ve bazı kullanılan ilaçların yan etkileri de isilik oluşmasına sebep olabilmektedir.

İsilik Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

İsilik hastalığı genelde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Vücutta isilikten dolayı yanmalar oluşursa serinletici losyon ve kremler kullanılabilir. Ancak en güvenilir şekli uzaman bir hekime danışılarak yapılması daha uygun olur. Özellikle bebeklerde daha çok dikkat edilmesi ve mutlaka uzmana görülmesi gereklidir.

İsiliği Önlemek Adına Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İsiliği önlemek adına bazı önlemler mevcuttur. Örneğin; yaz aylarında ılık su ile duş almalısınız. Dar giyseler giymek yerine bol giysiler giymelisiniz. Terlediyseniz mutlaka kıyafetiniz değiştiriniz. Parfüm kullanımını azaltınız. Bol su için. Yatak örtülerinde pamuklu yatak örtüsü kullanmaya özen gösterin. Odanızı ya da eviniz daima havalandırın. İstanbul huzurevleri iklim koşulları arasında önemli bir yerdedir. Bunun bilinde olarak özel bakımevlerimizde yaşlılara uygun her türlü koşulu 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetle sağlamaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?