Kelebek Hastalığı

Ayak Kokusu
8 Aralık 2018
Öküz Sendromu
10 Aralık 2018

Kelebek Hastalığı

Kelebek Hastalığı Nedir?

Kelebek hastalığı, dünyada nadir olarak görülen bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık bireyin cildinin bir nedene bağlı olmaksızın aşınmasına ve kabarmasına neden olmaktadır. Cilt çok az bile sürtünme yaşasa aşırı tepki ve kabarmalar yaşanmaktadır.

Kelebek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirlenebilmesi adına birkaç belirtisi mevcuttur. Bu belirtiler, ellerde ayaklarda ve dirseklerde oluşan eklem ağrıları ve bununla birlikte gelen iltihaplanmalar oluşmasıdır. Sürekli bir yorgunluk hissi, yüzün bazı yerlerinde kelebek şekline benzer lekeler oluşması, güneş ışınlarına hassa olmak ve bireyin saçında dökülmeler yaşanması, yoğun bir baş ağrısı hatta baygınlık yaşanması oluşmasıdır. Kişinin bulantı ve kusma yaşaması ve kişinin karın ve böbrekte iltihaplar oluşması başlıca nedenlerdendir.

Kelebek Hastalığını Oluşturan Nedenler Nelerdir?

Kelebek hastalığı kalıtsal bir hastalıktır. Kişiye bireyin anne ve babasından geçmiş olabilmektedir. Kelebek hastalığının katmanlarının oluştuğu alan bazal zar olarak adlandırılmıştır. Bu durumlarda vücutta kabarcıkların hangi katmanda oluştuğu belli olmaktadır.

Kelebek hastalığı, cildin ciddi bir şekilde aşınmasına neden olmaktadır. Bu hastalık genetik bir hastalıktır. Kelebek hastalığının 4 ana türü bulunmaktadır.

Distofik Epidermolizis Bülloza: Kolejen türünün oluşmasına etki etmektedir.

Epidermozolis Bülloz Simpleks: En yaygın olanıdır. Cildin üst kısmında yer alır.

Kindler Hastalığı: Hayatın ilk yıllarında kendini belli etmektedir.

Junctional Epidermolizis Bülloza: Bebeklik döneminde başlar ve kabarcıklar şiddetli oluşmaktadır.

Kelebek Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Kelebek hastalığının tedavisi hastalığın ana durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Ancak bu hastalığın kökten bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişiler genellikle çocukluk yıllarında organ yetmezliği ya da sıvı elektrot eksikliğinden dolayı hayatlarını kaybetmektedir. Tedavi yöntemlerinin geneli oluşan yaraların iyileşmesine yöneliktir.

Tedavilere Ek Olarak Yapılacak Durumlar

Kişiyi rahatlatmak adına bazı ek tedaviler mevcuttur. Bu durumlarda bireye uygun gen tedavisi, kemik iliği nakli, hücreye yönelik tedaviler ve protein replasman tedavileri yapılabilmektedir.

Rehabilitasyon tedavisi; kelebek hastalığının oluşmasına neden olan yaraların kişiyi psikolojik olarak etkilememesi gibi uzman birinden yardım alınabilir.

İstanbul huzurevleri arasında hizmet adına en iyisini vaat eden Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde siz değeli yaşlılarımıza 7 gün 24 saat aralıksız olarak yaşlı bakım hizmeti vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?