Kolera Hastalığı Nedir ?

kızıl hastalığı
Kızıl Hastalığı Nedir ?
1 Ekim 2018
kör çıban
Kör Çıban Hastalığı Nedir ?
2 Ekim 2018

Kolera Hastalığı Nedir ?

kolera hastalığı

kolera hastalığı

Kolera Hastalığı Nedir ?

Kolera hastalığı : Vibrio kolera bakterinin kalın bağırsaklarda parazit şeklinde yaşaması ve yaygınlaşması olaraak bilinmektedir. Vibrio kolera bakterisinin sebep olduğu kolera hastalığı il olarak Hindistan’da görülmüştür. 1827-1975 yılları arasında artık tüm Dünya’ da görülmeye başlamış ve yaygınlaşmıştır. Özellikle savaş durumlarında afetler de ve yoksul kessimlerde görülen bu hastalığın en önemli etkenlerinden biri de içme suyudur . İçme suyu ile bağırsaklarda görülebilen vibrio kolera bakterisi buraya parazit olarak yerleşerek yaşama başlamaktadır.

Kolera Hastalığı Nasıl Vücuda Yerleşmektedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle ince bağırsak görülen bu bakteri içme sularından en çok bulaşmaktadır. Bu bakteri ince bağırsakta yer alan enteroiksin denilen protein yapısında zehir üretmeye başlamakla beraber hastanın sıvı durumunu boşluğa düşürerek hastada sıvı ve elektrik kaybına yol açması ile devam etmektedir.

Kolera Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kolera hastalığının kuluçka dönemi 6-8 saat içerisindedir. Bu süre sonunda sulu bir ishal ile belirtileri başlamaktadır.Karın ağrısı ve kusma ile devam eden bu belirtiler vücutta tuz kaybına neden olmaktadır.Buna istinaden kas krampları başlamaktadır. Hasta morarması gerçekleşir ve hastanın bu hastalığa özel olarak ses kısılması gerçekleşir.

Tansiyon düşerek çökük deri çökük gözler ve kırışık bir deri meydana gelir.Aşırı susama isteği ile bu belirtiler devam eder.Bu hastalık tedavi edilmediği taktirde % 60 a oranla ne yazık ki ölümle sonuçlanabilir.

Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Özellikle bu hastalığa yakalanan insanların özellikle vücudunda ki tuz ve su dengesinin sağlanması gerekmektedir. Damardan uygulanabilecek damar yolu tedavisi ile hasta iyileştirilebilme oranı yüksektir. Bu hastalıkta en önemli faktör ishal ve kusmadır. Şayet ishal ve kusma mevcut ise hasta derhal sağlık kuruluşuna başvurmalı ve buradan gereken desteği almalıdır. Hastaya uygulanabilecek tedavi ile hastanın yaşama oranı yükselerek iyileştirilebilir.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevleri olarak bizler de bünyemizde bulunan yaşlılarımızın bu tip hastalıklara yakalanmalarını göz önünde bulundurarak çeşitli durumları gzz önünde bulundurmuş olup buna istinaden koruma durumlarını sağlık ekibimiz tarafından gözetim altına almış bulunmaktayız. Sizler de bizleri arayarak detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?