Kör Çıban Hastalığı Nedir ?

kolera hastalığı
Kolera Hastalığı Nedir ?
1 Ekim 2018
kuduz hastalığı
Kuduz Hastalığı Tedavisi Nedir
2 Ekim 2018

Kör Çıban Hastalığı Nedir ?

kör çıban

kör çıban

Kör Çıban Hastalığı Nedir ?

Kör çıban daha çok ensede kalçada sırtta ve boyunda görülen sivilceye benzeyen ve geçmesi uzun zaman alan iltihaplı çıbanlardır. Kör çıban vücudun her yerinde görülebilmektedir. Stafilokok adı verilen bakterinin kıl köklerinde başlattığı enfeksiyonların ilerlemesi sonucunda görülmektedir.

Cilt hastalıkları arasında sıkça rastlanır. Görünümü şiş ve kızarıklık halinde ortaya çıkmaktadır.

Vücutta Çıkan Sürekli Çıbanlar Hastalığın Habercisi olabilir mi ?

Kör çıban bir çok sebeptenden dolayı meydana gelebilir. Bunlardan bazıları yetişkinler de tiroit bezlerinin doğru çalışmaması ve buna bağlı aşırı terleme sonucunda meydana gelmektedir. Ayrıca kör çıban hastalığı şeker hastalığı ve bağışıklılığın çeşitli hastalıklar sebebi ile zayıflama sonucu ortaya da çıkmaktadır. Kanser hastaları ve böbrek hastalığı gibi kişilerde sıkça bu hastalık görülebilmektedir.

Çocuklar da Çıban Çıkmasının sebepleri arasında da  yetersiz ve düzensiz beslenmeler sebep olmaktadır.

Kör Çıban Çıkmasının Belirtileri Nelerdir ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çeşit bakterinin sebep olduğu bu çıbanların vücutta görülme şekli sırası ile şöyledir ; Çıban çıkmadan önce o bölge  kızarır ve aşırı halde duyarlı hale gelir. Daha sonrasında çıbanın başı ortaya çıkarken içerisinde yavaş yavaş iri olarak o bölgede mikropların ölmesi doku artıklarının bir araya gelerek oluşturdukları irin meydana gelmektedir. Buna göre bu yollardan geçerek çıban oluşumu gerçekleşir

 

Çıban Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Tedavi olmadan önce o bölge hiç bir şekilde sıkılmamalı ve buna istinaden darbeye uğramamalıdır.Bölgenin sürekli halde temiz tutarak aşırı terlememesini sağlamalıyız. Özellikle yüzde ensede ve boyunda çıkan çıbanların kana karışarak insanın zehirlenmesine yol açabilir. Sağlık kuruluşundan destek alarak içerisinde ki irin kana karışmadan boşaltılabilir veya sıcakbez kompleksi ile sürekli halde tedavi edilerek bilinçli bir şekilde içerisinde ki irinler dışarıya boşaltılabilir.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevi olarak bizlerde bünyemizdeki yaşlılarımızın bu tip hastaalıklara maruz kaldıklarında sürekli halde 7/24 sağlık ekiplerimizi bulundurmakla beraber gözetim altına almaktayız. Bünyemiz olan ve yaşam standartlarını yüksek halde tutmayı hedeflediğimiz her yaşlımız için bu tip ve bundan daha ileriki hastalıklarda gereken müdahaleyi zamanında yapmaya özen göstermekteyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?