Kuduz Hastalığı Tedavisi Nedir

kör çıban
Kör Çıban Hastalığı Nedir ?
2 Ekim 2018
kızamık hastalığı
Kızamık Hastalığı Nedir ?
3 Ekim 2018

Kuduz Hastalığı Tedavisi Nedir

kuduz hastalığı

kuduz hastalığı

Kuduz Hastalığı Nedir ?

Kuduz hastalığı : genellikle bir yabani hayvanın ısırılması sonucun görülen bir hastalıktır aşı ile kontrol altına alınabilir. Genellikle Antartika bölgesi hariç tüm dünyada görülebilmektedir. Kuduz hastalığı vücuda girdikten sonra sinirleri zedeleyerek beyne hasra vermektedir.

İstatistiklere ve ele alınan verilere göre Dünya’da her 30 ve 70 bin kişi arasında değişen bu miktarda insanlar kuduz enfeksiyonu yüzünden yaşamlarını yitirmektedir.

Kuduz Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Kuduz hastalığı vücuda girdikten sonra belirtileri şu şekilde meydana gelmektedir. Yabani hayvan tarafından ısırılan kişi derin ısırıklar ile enfeksiyon deri altına nüfus ederek vücuda yerleşir. Bu süreçte şu belirtiler ortaya çıkmaktadır. Yüksek ateş , baş ağrısı genel güçsüzlük bu tip belirtiler bir çok hastalık  belirtileri ile karıştırılsa da ısırılan kişide ilerleyen hastalık salya oranında artış , uyumama , kaygı hali , kısmi felç belirtileri , sudan korkma yutma güçlülüğü ve ısırık yerinde ağrı artışı meydana gelmektedir.

Kuduz Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Kuduz hastalığı tanı ve tedavisinde buna yönelik sağlık kuruluşlarında çeşitli testler ve belirtiler ile hastalığın tanısı belirlenerek göz önünde bulundurulur. Bu tip durumda ısırığa maruz kalınınca ilk öncelikle yara bölgesi su ve sabunla yıkanarak dezenfekte edilmelidir. En yakın sağlık kuruluşuna baş vurarak gereken aşılar yapılarak ölüm riski azaltılır. Sağlık kuruluşlarında gerekirse antibiyotik tedavisi yapılmaktadır.

Bizlerde İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel bakımevi olarak hastalarımızı bulunduğumuz ortamda bu tip hastalıktan korunmak için özel hasta bakımı ekibimiz tarafından dış mekanlara çıkardığımız da sürekli halde gözetim altında tutmaktayız. Böyle bir hastalık yaşlılarda daha ağır hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Sizlerde kurumuz için detaaylı bilgi almak isterseniz kurumumuzu birebir ziyaret edebilir yetkililerimizden gereken detaylı bilgiyi alabilir ve yaşlılarımızın bakım aşamaları ile alakalı süreçleri birebir öğrenebilirsiniz. Kuduz hastalığından korunmak için bir çok faktörler vardır bunlardan bazıları sokaklarda başıboş yaşayan hayvanların ve bu riskte bulunan hayvanların aşılama yöntemleridir. Aşılama yapılan hayvanlar bu riskleri taşıma oranı azalacak ve herhangi bir ısırık girişiminde  bulunduğunda bu virüsü bir diğer canlıya geçirmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?