Kum Sancısı Hastalığı Nedir ?

kızamık hastalığı
Kızamık Hastalığı Nedir ?
3 Ekim 2018
kulak ağrısı hastalığı
Kulak Ağrısı Hastalığı Nedir ?
4 Ekim 2018

Kum Sancısı Hastalığı Nedir ?

kum sancısı hastalığı

kum sancısı hastalığı

Kum Sancısı Hastalığı Nedir ?

Kum sancısı hastalığı : İdrarda bulunan normal tuz ve kristallerin katı haline gelmesi ile böbrek kumu oluşmaktadır. Böbrek kumu olan kişilerin şiddetli ağrılar yaşaması belirtiler arasında yer alan durumlardan  biridir.

Özellikle bel ve böbreklerde çok şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Böbreklerimiz vücudumuzun filtresi durumundadır eğer böbrekler de oluşan kum sancısı hastalığı küçük ise kolay dışa atılım sağlanılmaktadır. Ama böbrek kumları büyük ise çok şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Kum Sancısı Hastalığının Belirtileri Nelerdir  ?

Kum sancısı hastalığının belirtilerine gelecek olursak bunların en başında gelen belirtiler sırası ile şöyledir ; Bu hastalığın belirtileri kadı, erkek ve çocuk olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Genellikle karşılaşan belirtiler arasında idrardan kum gelmesi böbrek ağrısı karın  ağrısı be ve sırt ağrısı iç çamaşırında kum görülme sık idrara çıkma isteği idrar da görülebilecek kan bu belirtiler den bazılarıdır bazı kadınlar regly dönemin de olan belirtiler ile de bu karıştırılabilir.

Böbrek kum sancısı kadınlar da sıkça 50 li yaşlarda görülse de 20-30 lu yaşlılar da rastlanabildiği tespit edilen kaynaklar arasındadır. Bu hastalığın belirtilerin de erkeklerden rastlanan belirtiler şu durumlardan dolayı farklılık  gösterebilir ;

  • Kusma mide bulantısı
  • kasıklar da yanma
  • kasıklar da şidddetli ağrı
  • idrarda kan görülmesi
  • böbrek ve mesanede ağrı

görülen semptomlar arasında rastlanmıştır.

Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları da böbrekler de kum oluşumuna etken faktörlerden biridir .

Böbrek Kumu Hastalığının Tedavisi

Halk arasında kum dökme olarak bilinen bu hastalık özellikle 4 mm den büyük ise çok şiddetli ağrılara sebebiyet vermesidir. Belirtiler şayet ağırlaşır ve idrar da kan görüle durumuna gidilir şiddetli ağrılar ile karşılaşırsanız en yakın sağlık kuruluşlarından destek almanız gerekebilir. Bu destek size antibiyotik ilaç tedavisi veya idrar yolları ile atılamıyorsa böbrek taşı kırma ameliyatına kadar önerilen tedavi şekilleri tavsiye edilebilir. Bu hastalıkta özellikle  kişisel bakım ve genital bölge bakımı çok önemlidir. Hastalığın tekrarlanma risski yüksektir.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevi olarak bizler bünyemizde bulundurduğumuz hastalarımız için 7/24 saat sağlık ekiplerimizi bulundurmaktayız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?