Kuş Palazı Hastalı Nedir ?

kulunç ağrısı hastalığı
Kulunç Ağrısı Hastalığı Nedir ?
4 Ekim 2018
kurdeşen hastalığı
Kurdeşen Hastalığı Nedir ?
5 Ekim 2018

Kuş Palazı Hastalı Nedir ?

kuş palazı

kuş palazı

Kuş Palazı Hastalı Nedir ?

Kuş palazı hastalığı : Tıp dilinde difteri olarak bilinen kuş palazı hastalığı Corynebacterium adı verilen mikroorganizmanın boğaz solunum yolları göz burun ve deriye yerleşerek ciddi sağlık sorununa hatta sonucu ölüme varan difteriye sebep olmaktadır. Deriye yerleşen mikroorganizmanın deri difteri olarak da bir diğer ismi geçmektedir. Genellikle 2 ila 5 yaş arası çocuklar da bu hastalık rastlanmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır

Kuş Palazı Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kuş palazı hastalığının belirtileri sırası ile şöyledir : Genellikle bu hastalığın belirtileri 3-5 gün içerisinde kendini göstermektedir. Çoğunlukla çocuklarda görülme sıklığı yaşansa da zaman zaman yetişkinler de görülme riski vardır.

Dİfteri Hastalığı 2 ‘ ye Ayrılmaktadır.

Solunum Yolu Difteri Belirtileri Nelerdir?

Bu difteri türü özellikle 5 yaş üzeri çocuklarda ve 40 yaş küçük yetişkinlerin çoğunluğunda %30 gibi ölüm riskleri ile sonuçlanmaktadır.

Belirtileri ; Cilt renginde solukluk , boyun çevresinde şişkinlik , Yutkunmada zorluk ve solunumda zorluk damakta şişme kalp ve nabız ritminde artış karın ağrısı ve kusma şeklinde belirtileri gözlemlenmektedir.

Kuş palazı  ciltte gözlemlendiği zaman temas yolu ile bulaşımı sağlanmaktadır. Solunum yolu difteri bulaşma yolu ise damlacıklardan meydana gelmektedir. Kişinin öksürmesi aksırması ve doğrudan birebir temas yolu ile bulaşması söz konusudur.

Difteri Hastalığının Tedavisi

Difteri hastalığında her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da en önemli unsur doğru tanının konulmasıdır. İlk öncelikle belirtilerin görüldüğü hastanın en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Bu gibi hastalıklar da uzman tedavisi büyük ölçüde önemlidir. Uzman doğrultusunda ve gerek görüldüğünde difteri hastalığı tanısı konulduğu takdir de öncelikle serum ile tedavi yöntemi sağlanmaktadır. Uzman tekrardan gerek görecek olursa bu hastalık için antibiyotik tedavisine de başlayacaktır.

Bir diğer unsur ve en önemlisi de bu hastalığın aşısıdır ve bunun devamlılığıdır. Mikroorganizma vücuda girdikten sonra vücudun kendi kendine bağışıklık kazanması mümkün değildir. Bu bağışıklılık durumu aşı yöntemi ile sağlanacaktır. Özelikle çocuklar da bu duruma oldukça önem verilmelidir.

Bizler İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevi olarak bünyemizde bulunan yaşlılarımız için olabilecek hastalıklara 7/24 sağlık birimlerimiz ile yaşlılarımızı hastaalıklar hakkında uzman gözetiminde tutmaktayız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?