Lohusa Humması Nedir ?

bulimia nervoza hastalığı
Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir ?
5 Ekim 2018
lösemi
Lösemi Nedir ? Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?
8 Ekim 2018

Lohusa Humması Nedir ?

lohusa humması

lohusa humması

Lohusa Humması Nedir ?

Lohusa humması : halk arasında albastı olarak da bilinen lohusa humması doğum sırasında hijyen ve kurallara uyulmaması ve buna çok dikkat edilmemesi durumundan doğum yapan kadının idrar yollarında iltihaplanmasının görülmesine verilen isimdir.

Lohusa Humması Belirtileri Nelerdir ?

Geçmişten günümüze kadar gelen bu hastalık eski dönemlerde yeterince tedavi durumları ve yetersiz sağlık durumlarından dolayı ölümle sonuçlanan durumlara varan sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Yeterince hijyen olmayan ve kurallara dikkat edilmeyen yerde doğum sırasında kadının kapacağı en ufak bir enfeksiyon buna neden olmaktadır.

Lohusa hummasının belirtilerine gelecek olursak ilk belirtileri arasında yüksek ateş gözlemlenmektedir.. Kadın doğum sonrasında ki 1 haftalık süreçte bu belirtiler ortaya çıkmaktadır. Daha sonrasında bunu takip eden gereğinden fazla akıntının gelmesi durumudur. Doğum yapan kadınların doğum sonrası ve doğum sırasında hijyene çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Karın bölgesinin yumuşaması durumuda bu belirtiler arasında yer almaktadır.

Lohusa Hummasına Karşı Nasıl Korunmalıdır ?

Anne adayları hamileliğin son haftalarında ve doğum sırası ve sonrasında çeşitli hastalıklara karşı savunmasızdır. Loğusa kadının son aylarda eşiyle cinsel münasebetinden dolayı doğum sırasında ve hamilelik sürecinde yapılan tetkiklerde hijyenli olmasına özen göstermelidirler . Kadınlar bilinçlendirilmeli. Yapılan doğum sağlık koşullarına uygun olarak seçilmeli ve buna göre daha dikkatli şekilde kişisel bakımlarına özen göstermelidir.

Lohusa hummasının en etki alanı hijyendir. Bu yüzden lohusa döneminde ve hamile sürecinde kişilerin bilinçli haalde bu dönemlerini geçirmeleri gerekmektedir. Doğum sonrası ve doğuma son aylar kala cinsel münasebete girilmemeli veya hijyene ve temizliğe önem gösterilmelidir.

Lohusa Hummasının Tedavisi Nelerdir ?

Bu hummanın tedavisi dinlenme ile mümkündür hummanın rahim yollarında kalmış parçaları var ise temizlenmeli ve anne yeterince istiharat etmelidir. Ayrıca beslenme koşulları iyileştirilmeli, kalbi güçlendirecek ( gerek yok ise kullanılmamalıdır) ilaçlar takviye edilmelidir. Lohusa hummasının belirtilerine rastladığınız zaman en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız gerekmektedir. Annelerin gerek kalmadıkça ilaç kullanmaması gerekir

İstanbul hzuurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olarak sizler için lohusa hummasını araştırdık. Sizler de huzurevimiz hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?