Lumbago Nedir ? Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

lösemi
Lösemi Nedir ? Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?
8 Ekim 2018
mide tembelliği
Mide Tembelliği Hastalığı Nedir ?
8 Ekim 2018

Lumbago Nedir ? Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

lumbago

lumbago

Lumbago Nedir ?

Lumbago hastalığı : bel bölgesinde oluşan kişinin yaşamını ağır ölçülerde kısıtlayan %80 görülme oranında olan ve sık sık sağlık kuruluşlarına bu konu hakkında başvurulan hastalıktır. Hastalığın 3 aydan fazla sürmesine neden olan türüne akut adı verilmektedir. Her yaşta ortaya çıkabilen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Lumbago Hastalığının Sebepleri Nelerdir ?

Çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişen bu hastalığa bir çok sebebi olabilir aniden gelişen lumbago hastalığı faset eklem ağrısı lumbar disk kemiği , kas gerilmeleri olarak sebepler arasında yer almaktadır. Kronik olarak bu hastalığa yakalanan kişilerin bu hastalığa maruz kalacak faktörleri ise şöyledir ; sırt ve çekirdek hastalıklarında genel bir zayıflık , kas dengesizlikleri omurga darlığı gibi bir çok faktörler ele alınmaktadır.

Lumbago Belirtileri Nelerdir ?

Sırt alt kısımlarından kasıklara kadar yayılan şiddetli ağrılar

Kas spazmları

Özellikle öne eğilmelerde zorlanma

Hareket kısıtlılığı

Denge bozukluluğuna yönelik vücudun bir tarafına daha fazla baskı verilerek kişinin topallaması

Karıncalanma ve uyuşma

Belirtileri arasında yukarıdaki faktörler yer almaktadır.

Lumbago Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Kişinin sağlık kuruluşuna bu şikayetlerden dolayı başvurarak uzmanlar tarafından yardım alması gerekmektedir. Doğru tanı ile tedavi uzman doktorlar tarafından yönlendirilir. Bazı kişilere kompresler iyi gelmektedir. Kişiden kişiye değişen bu kompresler soğuk ve sıcak olmak üzere kişi üzerinde denenerek tespit edilmektedir.

Bu hastalıkta kineziterapi yöntemide kullanılmaktadır. Kişinin ayakları altına yüksek birşey koyularak havaya kaldırılır burada ki amaç tamamen kişinin kaslarına yumuşatmaya ve rahatlatmaya yöneliktir. Bu terapi yöntemi de kişide doğru kullanıldığında iyi yöne doğru sonuçlar vermektedir.

İlaç tedavileri de bu hastalıkta kullanılan bir diğer yöntemler arasındadır.Oral yoldan alınan ilaçların yanı sıra şikayet bulunan bölgeye çeşitli ilaçlar enjekte edilerek ağrılar bastırılmasına yönelik tedaviler sağlanmaktadır.

Sıcak ve soğuk kompresler ile de bu hastalık tedavisinde kullanılabilir.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olarak bizlerde bünyemizde bulundurduğumuz yaşlılarımızın bu tip tedavi sürecinde gözetim altında  tutmaktayız 7/24 sağlık hizmetlerimiz yakınlarınızın sağlığı ve hayat kalitesi için iş prensibi ile çalışmalarını sürdürmektedir.Sizlerde bizlerle iletişime geçerek gerekli bilgilere sahip olarabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?