Marfan Sendromu Nedir?

Nörofibromatoz Nedir?
25 Kasım 2018
Frajil X Sendromu
26 Kasım 2018

Marfan Sendromu Nedir?

Marfan Sendromu Nedir?

Marfan Sendromu, vücudumuzda yer alan hücreleri birbirine tutan bir bağ vardır. Marfan sendromu bu bağ dokusuna zarar veren genetik bir hastalıktır. Elastik dokuların en önemli maddesi fibrilin oluşumunda bozukluk durumları ortaya çıkmaktadır. Bu bozukluk kişinin bağ dokusunda bozulmalara neden olmaktadır. Bu durum hastada damar sistemi, organ sistemi ve kalp sistemini direk olarak etkilemektedir. İstanbul huzurevleri arasında bulunan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman sağlık kadromuz ve güçlü bir yönetim ile siz yaşlılarımıza hizmet vermekteyiz.

Marfan Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık kişide iskelet sistemini etkilemesinden dolayı kişi genellikle ince ve uzun bacaklı olmaktadır. Bununla birlikte boyları da uzun olurlar. Kişinin boy uzunluğu yanı sıra elleri ve ayakları da orantısız bir şekilde büyüktür. Hatta kişinin parmak yapısına bakılarak bile hastalık tanısı konulabilir. Yüz yapıları genellikle dar ve uzun bir şekildedir. Ayrıca göğüs kemiğinde yapısal bozulmalar vardır. Hastanın eklemleri esnektir. Bu hastalar parmak ve elleri diğer insanlarda olmayan esneklik olduğu için diğer insanların yapamadığı hareketleri rahatlıkla  yapmaktadırlar.

Gözleri Etkiler Mi?

Bu hastalık kişinin gözlerini de etkilemektedir. Hatta elastik yapı direk olarak göz merceğini etkilemektedir. Göz merceği yukarda ve yan tarafta olmaktadır. Bu nedenle ciddi göz kusurları oluşmaktadır. Kişi neredeyse göremez. Miyop, katarak ve glokom oluşmaktadır.

Marfan Sendromu Hastalarına Bazı Öneriler

Bu hastalık yaşanan insanların ortalama yaşam süreleri normal insanların 3te1’i kadardır. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji ile bu durum daha da uzatılmıştır. Bu hastalar doktorlar ve yakınları tarafında takibe alınmadılar. Bu hastalığa sahip olan kişiler ağır egzersizlerden kaçınmalıdırlar. Kalbi ve damarları etkilediği için egzersizler çok dikkatli ve profesyonel destekle yapılmaktadır.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında yer aldığımız Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman personel kadrosu ve güçlü bir yönetimle birlikte siz yaşlılarımıza 7 gün 24 saat aralıksız olarak hizmet vermekteyiz. Yatalak hasta ve bakımı ve yaşlı bakım olarak gösterdiğimiz başarılarımızı sürdürmek yaşlılarımızın
daha kaliteli, huzurlu yaşaması için elimizden geleni yapmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?