Mide Tembelliği Hastalığı Nedir ?

lumbago
Lumbago Nedir ? Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?
8 Ekim 2018
miyop hastalığı
Miyop Hastalığı Nedir ?
8 Ekim 2018

Mide Tembelliği Hastalığı Nedir ?

mide tembelliği

mide tembelliği

Mide Tembelliği Nedir?

Mide tembelliği kısaca midenin boşalmasının normalden daha uzun sürede gerçekleştirmesine denmektedir. Mide organının ana işlevi mideye gelen besinleri sindirme işlemi gerçekleştirerek sindirilmiş besinleri ince bağırsağa göndermesidir. Mide organı bu işlemleri gerçekleştirmek için kasılmalar yaratır. Sindirimi sağlama işlemden vagus adı verilen bir sinir sayesinde gerçekleşir. Vagus sinirinde bir problem oluşması durumunda mide sindirimi tamamlamak için gerçekleştirdiği kasılma işlevini tam olarak yapamaz. Bu durumda besinler ince bağırsağa daha geç gitmektedir. Mide tembelliği hastalığı genelde erişkinlerde görülse de çocuklarda da görülebilme özelliğine sahiptir.

Neden Oluşmaktadır?

Mide tembelliği oluşmasının birçok nedeni olabilmektedir. Bu durum çocuklarda genellikle yaşadığı viral yangılardan kaynaklıdır. Yetişkinlerde de bulimya ve anoreksiya hastalığı neticesinde gerçekleşir. Ancak reflü hastalığı ve kişinin yaşadığı şeker hastalığı da midenin boşalmasını geciktirebilmektedir. Nadirde olsa hiçbir nedene bağlı kalmaksızın kişide mide tembelliği hastalığı görülebilmektedir. Mide tembelliği hastalığı kronik bir hastalık olabileceği gibi geçici bir hastalıkta olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Mide tembelliği hastalığı özellikle çocuklarda karın ağrısı ile ortaya çıkmaktadır. Karın ağrısının yanında bulantı da eşlik edebilir. Özellikle kişide sabah kalktığı an sabah kahvaltısı ve sonrasında yoğunluk gerçekleşir. Özellikle çocuklarda ağızlarının kokması ve yemekten sonra direk kusma durumu gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Özellikle okula giden çocuklarda okul korkusu gibi sebeplerle ilişkilendirildiğinden dolayı önemsenmeyerek ciddi bir hata yapılmaktadır. Mide tembelliği var olan hastalar genellikle çabuk doyma eğilimindedirler. Kilo almaları ve boylarının uzaması yavaşlamaktadır. Hızla kilo kaybı bile görülebilir. Endoskopi yapılma aşamasında yemekler genellikle öğütülemeyeceğinden dolayı bu işlem başarısız olmaktadır. Besinler midede beklemesinden dolayı kişinin vücudunda bakteri üremesi kaçınılmazdır. Midede tıkanma ve şişlik görülebilir. Bu belirtiler sizde mevcutsa derhal bir hekime görülmeniz gerekmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında Büyükçekmece Güzelce ’de ikamet ettiğimiz Özel Marmara Huzurevi ve
Özel Bakımevlerimizde alanında eğitimli ve bilgi sahibi sağlık ve personel kadromuzla birlikte siz
değerli misafirlerimize 7 gün 24 saat aile ortamını düzeyinde kesintisiz ve yüksek kalite hizmet
vermekteyiz. Huzurevimizde ücretsiz fizik tedavi ve yine ücretsiz 7 gün 24 saat ambulans çağırma
olmak üzere bir çok hizmetimiz mevcuttur. Huzurevimiz ile ilgili merak ettiğiniz bütün bilgileri
öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.