Mitomani Hastalığı

Estetik Açısından Karın Ameliyatları
6 Aralık 2018
Ayak Kokusu
8 Aralık 2018

Mitomani Hastalığı

Mitomani Hastalığı Nedir?

Mitomani hastalığı halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinmektedir. Mitomani hastalığına yakalanan bireylere mitoman denmektedir. Bu hastalık sahipleri bireyleri kendini toplum önünde ön plana çıkarmak için sürekli yalan söylemektedirler.

Minitomani hastalığı bir çeşit yalan söyleme hastalığıdır. Bu hastalık sahiplerine mitoman denmektedir. Yalan söyleme hastalığın başlangıç durumu kişinin kendini toplum tarafından değersiz görmesi ve ilgi çekmek adına yalanlar söylemesi ile başlamaktadır.

Yalan Söylemek Bir Hastalık

Yalan söyleme durumları bireyin önce aile ve yakın çevresi daha sonra toplum önünde dikkat çekme adına yapılan bir durum olarak gerçekleşir. Bazı kişiler özellikle kendi söyledikleri yalanlara o kadar çok inanırlar ki kendi dünyalarında söylediği yalanların gerçek olduğuna inanarak yaşamını devam ettirmektelerdir. (Bkz. özel bakımevleri)

Hastalık Olduğunu Düşünmez

Yalan söylemeyi kendine alışkanlık hale getirmiş olan mitoman kişiler kendi söylediği yalana inanmakla beraber bunun bir hastalık olduğunu bir hastalığa kapıldıklarını asla düşünmezler. Birey bunun bir hastalık olduğunu düşünmediği için herhangi bir tedaviye de ihtiyaç duymazlar. Tedavi olmasın diye telkinde bulunanlara tedaviyi ret ederler. Ancak bu durum ötesinde hasta yakınlarına çok büyük iş düşmektedir. Hasta yakınları mitoman kişiyi tedavi olma sürecine kabul ettirmelidir.

Bu Hastalığa Hangi Kişiler Yakalanır?

Bu hastalığa yakalanan kişiler toplumdan kendini uzaklaştırmış kişilerdir. Birey kendini toplumdan uzaklaştığını düşünüp yeniden toplumun ilgisini çekmek için uğraş veren yalan söylemeye meyilli kişilerdir. (Bkz. İstanbul huzurevleri)

Mitomani Hastalığına Yol Açan Sorunlar

Bu hastalığa yakalananların temelinde belli başlı sorunlar mevcuttur. Bu sorunların bazıları, bireyin çocukluk yıllarında yaşadığı istismar durumu, var olan kişilik bozuklukları, bireyin histerik ve asosyal biri olması ve narsist bir yapıda olması bu hastalığa yakalanmasında temel etken olmaktadır.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri bazında faaliyette olduğumuz Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde siz değerli bakıma muhtaç yaşlılarımıza sıcacık bir ortamı sunmaktayız. Yaşlılarımıza hasta bakım hizmeti, doktorluk hizmeti ve yatalak hasta bakım hizmetinin yanında hemşirelik hizmeti de vermekteyiz. Hizmet sınırımız haftada 7 gün 24 saat olarak siz değerli misafirlerimize sürekli hizmet sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?