Mukopolisakkaridoz (MPS)

Fenülketonüri Hastalığı
30 Kasım 2018
Anti-Ego Muhalifliği Nedir ?
1 Aralık 2018

Mukopolisakkaridoz (MPS)

Mukopolisakkaridoz (MPS) Nedir?

Mukopolisakkaridoz (MPS) adı altında toplanan genetik bozulmalar lizozom depolarında yer alan bir hastalık türüne vermektedir. Lizozom deposunda hastalıkların bireyin vücutta enzim adında özel maddelerin az üretilmesi ya da hiç üretilmemesine neden olmaktadır.

Mukopolisakkaridoz (MPS) Özellikleri Nelerdir?

Normal durumlarda, vücutta bulunan bu enzimlerin hücre yardımlarıyla parçalanarak yeniden kullanılmasına yaramaktadır. MPS hastalıklarının oluştuğu bireylerde uzun ve zincirler halinde var olan şeker moleküllerini parçalayan farklı birkaç enzimin eksik ya da yetersiz kalma durumudur. Bunun sonucunda parçalanma yaşanmayan şeker zincirlerinin vücuttaki bulunan hücreler ve dokular üzerinde vücuda zarar verecek şekilde olması gerekenden fazla miktarda birikmesine neden olur. Bu fazla birikme hücrelerde gittikçe ilerleyen bir hasar bırakmaktadır. Buna bağlı olarak hastanın fiziksel görünümünde ya da fiziksel becerilerinde işlevselliğini kaybetme ve bununla zeka geriliğine yol açmaktadır.

Mukopolisakkaridoz (MPS) Dünyada Nasıldır?

MPS hastalıkları tüm dünyada on binlerce bireyi direk olarak etkileyen kalıtsal bir hastalık çeşididir. MPS hastaların genellikle büyük bir oranla etkileyen bölümünü çocuk bireyler oluşturur. Dünya genelinde her yarım saatte bir lizozom hastalığına maruz kalan bir çocuk dünyaya doğmaktadır. Bu hastalıklar ender görülen hastalıklar olduğu için bilinçsizlik açısından özellikle çocuklar fazla dikkat çekmeyip görülmeyebilir. Ancak dünyada var olan bütün toplumlarda MPS hastalığı bulunan kişiler görülmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevlerinde Büyükçekmece Güzelce ’de ikamet sürdürdüğümüz Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde özel bakıma muhtaç misafirlerimizi hemşirelik hizmeti, doktor hizmeti hasta bakım ihtiyaçları, hastalıkları ve bu hastalıklarının tedavi süresince siz değerli misafirlerimize insani değerleri göz önünde bulunduran ve kültürümüzün getirdiği değerlere özen gösteren çalışanlarımız ve yönetim kadromuzla birlikte her gün gece gündüz aralıksız olarak hizmet vermekteyiz.

Değerleri yaşlılarımızın özel bakımevlerimizde hastane sonrası yaşlı bakım hizmeti, yaşlı bakım hizmetleri, ihtiyacı olanlara ücretsiz fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, sağlıklı yaşlılarımıza yaşlı bakım hizmetleri, bunun yanında kısa süreli olan hasta bakım hizmetleri, Alzheimer, Dimans ve Parkisonlu hastalarımıza yaşlı bakım hizmetleri, Yatalak hasta yaşlı bakım hizmetleri ve ücretsiz ambulans çağırma hizmetlerimiz mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?