Nörofibromatoz Nedir?

Duchenne Muscular Dystrophy
24 Kasım 2018
Marfan Sendromu Nedir?
25 Kasım 2018

Nörofibromatoz Nedir?

Nörofibromatoz Nedir?

Nörofibromatoz, bir çeşit deri hastalığıdır. Bu durum sinir sistemini de etkilemektedir. NF1 ve NF2 olmak üzere 2 çeşit olarak ayrılmıştır. Aile içinde etkilenmiş olan bulguların klinik durumunda farklılıklar vardır. İstanbul huzurevleri arasında yer aldığımız Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde hastalarımızın rahat etmesi açısından bütün hizmetler bünyemizde mevcuttur.

Nörofibromatoz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Nörofibromatoz hastalığı ciltte rengi kahverengi olan lekeler oluşturmaktadır. Bunun yanında deride ve deri altında iyi huylu tümörler ve koltuk altlarında çillenmeler oluşabilmektedir. Kişinin beyninde ve omuriliğinde tümörleşmeler yaşanabilir. Bu lezyonlar yaşla birlikte ilerleme gözlemlenmektedir.

Nörofibromatoz hastalığı ile birlikte kişide bazı akustik sorunlarda yaşanabilir. Bu durumlarda kulak çınlaması, işitme kaybı ve bununla birlikte denge kaybı oluşmaktadır. Kişinin bu sinir sistemlerinde tümörler görülebilir. Bu durumlar kişinin yirmili yaşların başında başlamaktadır. Ancak tümörlerin boyutu ve sayısı farklı olabilir.

 Hastalığa Eşlik Eden Bulgular

NF1 hastalık durumunda kişide bilişsel ve davranışsal zorluklar görülmektedir. Bunların yanında nörolojik problemler, öğrenme güçlükleri, hipertansiyon, hiper aktivite durumu, görme problemleri, ortopedik problemler görülmektedir. NF2 hastalığında ise kişi katarak hastalığına yakalanmaktadır. Bunların yanında kişide yüz felci, şaşılık ve el ve ayak düşüklüğü yaşanmaktadır.

Nörofibromatoz Hastalığının Tanısı

Kişinin NF1 ve NF2 genleri kontrol edilerek hastalığın kesin tanısı konulmaktadır. Her iki durumda da otozomal dominant kalıtıdır. Bu hastalık kişiye birinci derece akrabalık durumlarında oluşmaktadır.

Nörofibromatoz Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Nörofibromatöz hastalığı ile ilişkili tümörler genellikle kötü huylu olmamasına rağmen lokalizasyonları nedeniyle kişide morbidite ve mortalite sorunlarına yol açabilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı ve uygun tedavi ile hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

NF1 hastalığına bağlı oluşan olgular kişide genellikle öğrenme güçlüğü, boy, ağırlık, kan basıncı görme ve işitme, kafa çevresi ergenlik gelişimi ya da hiperaktivite gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

NF 2’li olgularda dudak okuma becerisi işitmenin korunması, işaret dilinin işitme kaybından önce öğrenilmesi, işitme cihazlarının hastalığın erken döneminde kullanılması olabilecek seçeneklerinin yararının tartışılması önemlidir.Sizlerde detaylı bilgi için müşteri temsilcisi arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.