Ödem Hastalığı Nedir?

Nezle Hastalığı Nedir?
10 Ekim 2018
Rahim Egzaması Hastalığı Nedir ?
11 Ekim 2018

Ödem Hastalığı Nedir?

Ödem Nedir?

Ödem hastalığı ; Özellikle sıcak havalarda insan vücudu suyu ve tuzu depolamaktadır. Kişinin vücudunun yaklaşık olarak yüzde 65 ile yüzde 70’i sudan oluşmaktadır. Ödem özellikle vücutta olan yumuşak dokularda oluşmaktadır. Damarın içinde oluşan sıvının damar dışına sızması ile oluşmaktadır. Kişide ödem oluşmasının temel nedeni kişinin fazla tuz ve su tüketmesi ya da aşırı hareketsiz kalmaktadır. Ödem hastalığı oluşması bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Özellikle böbrek yetersizliği, karaciğer hastalıkları, kalp yetersizliği ve tiroid hastalığı ödem oluşmasının sebeplerinden olabilmektedir. Kişinin alerjenlere hassas olması da alerjik reaksiyon olarak ödem oluşmasına neden olabilmektedir.

Ödem Hastalığı En Çok Hangi Bölgede Görülür?

Ödemin oluşmasının nedenleri ödemin vücutta görüldüğü yere değişim göstermektedir. Örneğin kişide olan kalp ve böbrek yetersizliği, kişinin ayak ve bacaklarında oluşmaktadır. Damar tıkanıklığına bağlı ödemlerde kol ve bacaklarda oluşma göstermektedir. Özellikle iç organlarda oluşan sıvı birikmelerine bağlı ödemler o organa istinaden sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Örneğin kişinin akciğerini kapsayan bir ödem mevcutsa, o ödem etkisiyle kişide nefes darlığı ve nefes alıp vermede zorluk yaşanabilmektedir. Yetişkinlerde ödem oluştu sonucuna varabilmek için en az 3 litre kişinin vücudunda birikmesi gerekmektedir.

Tuz Tüketimi

Kişinin en önemli ödem oluşma nedeni çok sık bir şekilde tuz tüketmesidir. Özellikle yemeklere az ya da hiç tuz atmamalıdır. Hazır gıda dediğimiz yiyeceklerden uzak durmalıdır. Tuzlu zeytin ve tuzlu peynirleri yemek için belli bir süre suda bekletip öyle tüketmelidir. Bu durumu atlatmak adına uzmanların tavsiyesi bol bir şekilde sebze ve meyve tüketmek gerekmektedir. Sebze ve meyveler ödem oluşmasını engeller. Bunların dışında sindirim sistemini de harekete geçirerek kilo vermeyi düzenler.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında Büyükçekmece ikamet ettiğimiz Özel Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevlerimizde alanında eğitimli ve bilgi seviyesi yüksek sağlık ve personel kadromuzla birlikte siz değerli misafirlerimize 7 gün 24 saat aile ortamını düzeyinde kesintisiz ve yüksek kalite hizmet vermekteyiz.. Huzurevimizde ücretsiz fizik tedavi ve yine ücretsiz 7 gün 24 saat ambulans çağırma hizmetimiz olmak üzere birçok hizmetimiz mevcuttur. Huzurevimiz ile ilgili merak ettiğiniz bütün bilgileri öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?