Öküz Sendromu

Kelebek Hastalığı
9 Aralık 2018
Dünya Sağlık Örgütü
12 Aralık 2018

Öküz Sendromu

Öküz Sendromu Nedir?

Öküz sendromu, bir diğer adı olan boantropi sendromu insanın kendisini adeta bir büyükbaş hayvan olarak hissetmesine neden olan durumdur. Bu durum bireyin ciddi bir şekilde psikolojik rahatsızlık yaşadığının göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bireylerin bazılarında durumun bir rüya ile başladığını gözlenmiş ve durum böyle devam etmiştir. Bu rüya durumu uyanıkken bile kişinin aklına girip kendini bir inek gibi hissetmesine neden olmaktadır. Eğer bireyin bünyesi oldukça zayıf bir bünye ise bu durumda hipnozunda etkisiyle bu hastalığa yakalanacağı gözlemlenmiştir.

Bazı Dini Kaynaklarda Mevcut

Bazı dini kaynak bilgilerinde de bu hastalığa yakalanmış kişiler görülmektedir. Örnek olarak ilk olarak İsrailoğullarında olmuştur. Babil kralı İsrailoğullarından Kenan’ı sınır dışı etmiştir. Ancak belli bir zaman sonra kitabında açlıktan ot yediğini ve kendini öküz gibi hissettiğini yazmaktadır. (Bkz. özel bakımevleri)

Günümüzde Hala Görülmekte

Yanlış duymadınız. Öküz sendromu vakaları günümüzde de görülmektedir. Her ne kadar gelişen ve teknoloji adına ilerleyen bir Dünyada olsak bile böyle vakalara yaslanmaktadır.  Hatta uzamanlar bazı hastalarda kişilerin öküz sendromuna yakalandıklarına dair bazı belirtiler bulunuştur. En önemli sebeplerinden bir tanesi de bireyin vejetaryenliğe meyilli olmasından kaynaklanmaktadır. Hasta vejetaryenliği abartarak zamanla canlı ot yemektedirler. Daha sonraki zamanlarda ise kişinin ciddi derecede psikolojisi bozularak kendini inek ya da öküz gibi hissetmesine neden olmaktadır. Hatta kişi inek gibi ses çıkartmaya ve dolaşmaya başlamaktadır. Bazı konuşulan kişilerle birey kendini inek gibi hissedip ot tadını başka hiçbir yemekte bulamadığını ve eşi benzeri olmayan bir tat olduğunu söylemektedir. Kişi daha da abartarak çimlerin içinde yaşamaya başlar. Hayatını çimler üzerine kurarak hatta ve hatta bir inek sürüsü görürse onların yanına gidip inek gibi sesler çıkarmaktadır.

Öküz Sendromu Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Aslında hastalığın kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak işin altında psikolojik durumlar yatmaktadır. Bu hastalık bireyde en üst doruklara ulaştığı takdirde kişiye bir inek ya da öküz olmadığını bir insan olduğunu hatırlatmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ciddi bir tedavi görmek gerekmektedir. (Bkz. İstanbul huzurevleri)

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevlerinde faaliyet gösteren Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman sağlık ve çalışan kadromuz ve inanan bir yönetim kadromuz ile siz yaşlılarımıza düzenli olarak aralıksız bir biçimde hasta bakım hizmeti vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?