Prader Willi Sendromu

Angelman Sendromu
23 Kasım 2018
Duchenne Muscular Dystrophy
24 Kasım 2018

Prader Willi Sendromu

Prader Willi Sendromu Nedir?

Prader Willi sendromu yaşayan kişiler erken bebekli döneminde hipotonisite ve bununla birlikte beslenme güçlüğü, bireyin geç bebeklik döneminde ve giderek gelişen obezite hastalığı, nöromotor olarak gelişim geriliği, mental retardasyon, duygudurum bozukluğu, boy kısalığı ve hipogonadizm ile karakterize bir hastalıktır.

Hastalık Belirtileri

Hastalık gerçekleşen bireylerin yüz yapısı dardır ve gözleri badem dediğimiz şekle sahiptir. Bu bireyler kardeşlerine ve ebeveynlerine göre daha açık renk saçlı ve tenli oldukları görülür.

Yeni doğmuş bebeklik döneminde bebekte solunum ve beslenme sorunları sık bir biçimde görülür. Buna bağlı olarak bebekte emme güçlüğü özellikle erken yaşlarda süt döneminde ağır olabilmektedir. 1 ile 6 yaş arasında başlayan aşırı iştah oluşumu, doyma hissinin yok olmaması, kişide sürekli olarak yemek yeme takıntısı gibi gıda alımı ile ilişkili kişilik problemleri nedeniyle kolayca obezite olabilme ihtimali vardır. Özellikle belirli dönemlerde bebekte büyüme hızı geri kalır. Çocukta boy kısalığı görülür. Özellikle ilerleyen çocukluk yaşlarında daha belirgin hale gelen bu boy kısalığı durumu özellikle küçük el ve ayak yapısı görülür.

Bu belirtilerde sıklıkla özellikle iki yaşından sonra desteksiz yürüme durumu, üç-dört yaşında veya yaşıtlarından çok daha geç konuşmaya başlarlar. Kendilerini sözlü olarak tanıtmakta zorluk çekerler. Hafiften itibaren ağır dereceye kadar görülebilen mental retardasyon durumları mevcuttur. Okumayı öğrenebilirler.

Eşlik Eden Bulgular

Bu hastalığa eşlik eden bulgular, kişide var olan duygu durum ve davranış bozuklukları, büyüme hormonunda eksiklik yaşanmaktadır. Ancak bu durumda bile neşesini ve hayata mutlu bakış açısını bozmazlar. Ancak bireylerde öfke patlaması durumu yaşanabilir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde yaşanılan sıcacık aile ortamında siz yaşlılarımıza en iyi hizmeti sunmaktayız. Hemşirelik hizmeti, sağlık hizmeti, doktor hizmeti hasta bakım hizmeti olmak üzere birçok hizmetimizle yaşlılarımıza hizmet vermekteyiz. Yatalak hastalarımız başta olmak üzere tüm yaşlılarımıza kişiye özel hizmetlerimiz vardır. Huzurevimiz ile alakalı daha geniş bilgi edinmek için bizimle web sitemizin iletişim sekmesinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?