Prostat Büyümesi Nedir ?

Paratifo Hastalığı Nedir ?
14 Ekim 2018
Prostat Kanseri Nedir ?
15 Ekim 2018

Prostat Büyümesi Nedir ?

Prostat Büyümesi Nedir?

Prostat büyümesi genellikle 50 yaş üstü olan erkeklerde görülen bir hastalıktır. Büyüme gerçekleştiren prostat idrar yolunda baskıya neden olabilmektedir. Prostat büyümesi kişinin idrara çıkmasına etki eden bir hastalıktır. Prostat büyümesi idrar torbasına baskı yaparak kişinin normalden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Kişinin özellikle gece idrara çıkmak için uyanma ihtiyacı hisseder.

Prostat kişinin mesane ile idrar kanalının üst kısmında bulunan şeye prostat denmektedir. Prostat büyümesi tıp alanında BPH olarak geçmektedir. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde hastalarımızın tüm kontrollerini özel ve uzman personellerimiz yapmaktadır. Prostat sadece erkeklerde idrar kesesinin hemen altında yer alır. Üretka adı verilen kanaldan idrar kesesinden idrar dışarı atılır. Prostat büyümesi idrar kesesine ve idrar kanalına baskı yaparak idrarın tam randımanlı yapılmamasına neden olmaktadır. Sağlıklı yetişkin bir kişide prostat 25 ile 30 gr. arası
büyüklüğündedir. Prostatın görevi meninin cinsel olarak dışarı atılmasına yardımcı olmaktır. Erkeklerde özellikle 40 yaşından sonra prostat genişlemeye başlamaktadır. Erken teşhis uygulanmadığı takdirde böbrek yetmezliği dâhil birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Prostat büyümesi temel belirtileri, gece uyurken idrara sıklıkla kalkma durumu, idrara başlamadan önce belirli bir süre bekleme yaşanması, idrarı zorla ve kesik kesik yapma durumu, idrar bittikten sonra tam olarak idrarı dışarı çıkaramama hissi yaşanması, idrar sızıntısı ve idrarda kan görülme prostat hastalığının temel belirtilerindendir. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde hastalarımızın ilaç saatlerini günlük raporlayıp takibini sağlamaktayız.

Tedavisi Nasıl Olur?

Teşhisi konduktan sonra doktorlar tedavi yöntemine hemen geçmektedirler. Ancak bulgular hafifse hemen tedavi durumu yaşanmayabilir. Doktorlar böyle durumlarda yılda bir ya da 2 kontrol edebilir. Gerektiğinde tıbbı ve cerrahi müdahaleler yapılmaktadır. İstanbul huzurevleri Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde hastalarımızın tedavisi ile ilgili bütün detayları uzman personellerimiz ilgilenmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında yer almakta olan Özel Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevlerimizde sağlık ve personel kadromuzla birlikte siz değerli misafirlerimize 7 gün 24 saat aile ortamını düzeyinde kesintisiz ve yüksek kalite hizmet vermekteyiz. Özel bakımevlerimizde hastalarımıza ücretsiz fizik tedavi olmak üzere birçok hizmetimiz vardır. Huzurevimiz ile ilgili merak ettiğiniz bütün bilgileri öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?