Rahimde Polip Oluşumu Nedir ?

Rahim Egzaması Hastalığı Nedir ?
11 Ekim 2018
Paratifo Hastalığı Nedir ?
14 Ekim 2018

Rahimde Polip Oluşumu Nedir ?

Rahimde Polip Oluşumu Nedir ?

Rahimde polip oluşumu genellikle 1 cm geçmeyen iyi huylu kanser belirtileri göstermeyen tümoral yapıdaki et çıkıntılarıdır. Vücutta ses tellerinde boğazda rahim içi ve dışında ve bağırsak gibi organlarımızda görülebilir. Rahimde polipler kanser ile karıştırılmamalıdır. Çünkü iyi huylu bir hastalıktır.

Rahimde Polip Nedenleri Nelerdir ?

Rahimde polip nedenleri arasında şunları sıralayabiliriz ; Bu hastalığın nedenleri tam olarak bilinmesede neden olabilecek faktörler sigara kullanımı doğum kontrol hapları fazla doğum yapılarak rahimin zorlanması fazla östrojen salgılanması bu hastalığa sebebiyet gösteren faktörler arasında yer almaktadır.

Kadınların %50 sinin sıksık yaşadığı bir durum haline gelen rahim içi poliplerin bazı araştırmalara göre genetiğe bağlı kalıtsal bir hastalık olabileceği de araştırmalar arasında yer almaktadır.

Rahimde Polip Belirtileri Nelerdir ?

Rahimde oluşan poliplerin geneli belirti vermeyebilir. Fakat bu hastalığı yaşayan kişilerde bu durumun görülmesinde yaşanan şikayetleri şöyle sıralayabiliriz. Adet dönemlerinde fazla kanama olması iki adet dönemi arasında lekelenmelerin olması menopoz dönemlerinde adet kanamalarının görülmesi adet dönemi sırasında kahverengi lekelenmelerin olması ağzı ve zonklama gibi belirtiler yer almaktadır.

Özellikle rahim dışından sarkan polipler ilişki sonrasında kişide ağrıya sebep olabilir , ayrıca bu polipler yapılan araştırmalara göre kısırlık sebeplerinden biridir. Bunun sebebi ise yumurtanın döllenme sırasında embriyonun polip üzerine oturması ile beraber çocuk kişisel gelişimini tamamlama durumunu gerçekleştiremeyebilir. Ayrıca sperm yumurtalara ulaşmasında da yine polipler engelleyebilir ve kısırlığa yol açabilmektedir. Sık sık düşük yapan kişilerde de bu hastalık görülmektedir. Rahimde poliplerin yer alıp almadığının tanı ve tedavisi ancak patolojik sonuçlar ile tespit edilerek sağlanması gerekmektedir. Bu hastalık için uzmanlar tarafından yapılan tedaviler de şayet antibiyotik tedavisi uygulanmıyor ise uygun görülürse ameliyat ile cerrahi müdahale de sağlanabilmektedir.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olarak sizler için rahim polip sebepleri ve nedenlerini araştırdık. Bizler dde bünyemizde bulunan yaşlılarımıza 7/24 sağlık ekiplerimiz ile 2005 yılından itibaren hız kesmeden hizmet vererek yaşam standartlarını üst seviyeye taşıyarak yolumuzda ilerlemekteyiz.Sizler de bizlerle iletişime geçerek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.