Reflü Nedir ?

alerji belirtileri nelerdir
Alerji belirtileri Nelerdir ?
6 Mayıs 2018
Bağırsak Gazının Nedenleri
9 Mayıs 2018

Reflü Nedir ?

Reflü Nedir

Reflü Nedir?

Reflü Nedir ? Belirtileri Nelerdir ? Reflü tedavisi nasıl olmalıdır ? Reflü, bir hazımsızlık hastalığıdır. Birçok insanda midesinde ekşime ve yemek borusunda yanma şikâyetleri mevcuttur. Bu durum bazı kişilerde geçici olup bazı kişilerde de sürekli olup bazı kişilerde ise çok rahatsız edici bir durumdur. GÖR hastalığı kadınlarda daha çok görülmektedir.

Reflü Nedir

Reflü Nedir

Reflünün Belirtileri Nedir?

En önemli belirtileri göğüste yanmadır. İnsanların çeşitli yerlerinde mide, boyun omuz sırt vb. yerlerde yanma belirir. Hastalar doktora genelde bu nedenle başvurmaktadır. Göğüs ağrısı şikayeti nedeniyle doktora gelen hastaların yüzde ellisinde reflü hastalığı saptanmıştır. Ağrıya ilaveten ağıza ekşi su gelir. Ayrıca; Geçmeyen şiddetli öksürük Ses tellerinde kısılma Tedavi edilemeyen boğaz iltihabı Boğazda dolgunluk hissi Sık bir şekilde boğaz temizleme ihtiyacı Tedaviye iyi yanıt vermeyen astım Tekrarlayan zatürre Uykuda kısa süreli nefes kesilmesi reflü hastalığının göstergesidir.

Reflü (GÖR) Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Reflü (GÖR) Hastalığı teşhisi konulduktan sonra tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yemek ile birlikte mide öğütücü asitler salgılamaya başlar. Ancak bu durum yemek borusunda bulunmaz. Mide kapağı yemeğin içine geçmesine izin verirken geri çıkmasına izin vermez. Bu durum aşıldığı zaman reflü hastalığı ortaya çıkmaktadır. Çok yemek yenmesi ve yedikten sonra hemen yatılması GÖR hastalığının en büyük nedenidir.

Hangi Zamanlarda Ameliyat Edilmelidir?

Hastanın yaşı ile alakalı zamanlarda  Yakınmaların şiddeti ve sıklığı arttığında Yemek borusundaki hasarın şiddeti İlaç tedavisine rağmen hastalığın devam sıklığı
GÖR hastalığı ile birlikte mide fıtığının oluşması

Ameliyat ile Neler Düzeltilir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tip ameliyatların süresi ve ağrısı kısalmaktadır.

Reflü (GÖR) Hastalığını Önleme Yolları Nelerdir?

Yüksek yastıkta yatın. Fazla miktarda yemek yemekten kaçının. Az miktarda sık ve düzenli yiyin. Yağlı
yiyecekleri azaltın. Kahveden kaçının. Alkol ve asitli içeceklerden kaçının Çok baharatlı yemeklerden kaçının. Sigara içmeyin. Kilo almayın. Stresten kesinlikle uzak durulmalı. Sıvı tüketimini yemeklerde değil ara öğünlerde alın. Rahat giysiler giyin.
İstanbul huzurevleri arasında yer alan Büyük Marmara Özel Bakımevlerimizde hastalarımızın reflü hastalığı olması durumunda uzman sağlık kadromuzla hastaya yeteri kadar egzersizlerini yaptırma ve sağlıklı beslenmesini sağlamak adına titizlikle çalışmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?