Rubinstein-Taybı Sendromu Nedir?

SMARD1 Hastalığı Nedir?
21 Kasım 2018
Williams Sendromu
22 Kasım 2018

Rubinstein-Taybı Sendromu Nedir?

Rubinstein-Taybı Sendromu Nedir?

Rubinstein-Taybı Sendromu, kısaca anlatmak gerekirse kişide dismorfik yüz bulguları, geniş ayak ve el başparmaklarının olması, kişide görülen boy kısalığı ile gerçekleşen bir hastalık tablosudur. Bu hastalık çoğu zaman de novo dominant mutasyon ile oluşur.

Rubinstein-Taybı Sendromu Belirtileri Nedir?

Bu hastalığın belirtileri dismorfik yüz bulguları, aşağı çekik palpebral fissürler, maksiler hipoplazi, küçük ağız oluşması, dikkat çeken burun yapısı, dar damak oluşması, maloklüzyon, dişlerin düzeninde oluşan anomalikler ve son olarak kişide düşük gözüken kulaklardır. Gözlerini kapattığı zaman ya da yüzlerini ekşittiği anda farklı bir gülüşe sahip olurlar. İçe doğru bir şekilde gelişen geniş el ve ayak başparmağı görülür. Ayrıca kişide büyüme gelişime geriliği, konuşma özelliğini yitirme problemleri görülür. Bu hastalığa eşlik eden bulgular, kalp rahatsızlıkları eşlik etmektedir. İstanbul huzurevleri arasında verdiği hizmet kalitesiyle alanında birinci olan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde hastalarımıza yatalak hasta bakım hizmeti, hasta bakımı, doktorluk hizmeti, hemşirelik hizmeti vermekteyiz.

Hastalığın Tedavisi

Fizik tedavi yapılmasındaki temel amaç; kişinin yaşam kalitesini artırmak bununla birlikte günlük yaşam aktivitelerinde hastanın rahatlığını bununla birlikte bağımsızlığı sağlamak, hastanın var olan duyusal ve sosyal ilişkileri artırarak topluma kazandırmak, hastanın var olan hareket problemlerini en aza indirerek yaşam kalitesini arttırmak, gerekli ekipman ve cihazları tespit edip doğru hareket yöntemleri kullanmak olmalıdır. Vücut kontrolünü artırmak için top egzersizi, uzanma çalışmaları yürüme egzersizleri ile doğru yürüme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bununla birlikte denge egzersizleri ve hastaya vücut dili ile konuşma egzersizleri yapılır.

Biz kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında siz yaşlılarımıza hizmette en iyi kaliteyi sunan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde hasta ve bakıma ihtiyacı olan yaşlılarımızın profesyonel ekibimizle birlikte her birine özel olarak uygun bir beslenme yöntemi sağlamaktayız. Yaşlılarımızın hasta bakım ve gerekli temizliklerini sağlık personellerimiz titizlikle ve hijyenik koşullara dikkat ederek sağlamaktadır. Huzurevimizde yaşlılarımıza 7 gün 24 saat sürekli olarak hizmet vermekteyiz. İhtiyaç duyulan yaşlılarımıza birçok ücretsiz hizmetlerimiz mevcuttur. Bunların en başında ücretsiz olarak fizik tedavi hizmetimiz bulunaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?