Şarbon Hastalığı Nedir ?

ayak terlemesi
Ayak Terlemesi Nedir ?
26 Eylül 2018
kemik kanseri
Kemik Kanseri Hastalığı Nedir ?
27 Eylül 2018

Şarbon Hastalığı Nedir ?

şarbon

şarbon

Şarbon Hastalığı Nedir ?

Şarbon hastalığı : Bacillus anthracis bakterisinin sebep olduğu özellikle büyükbaş hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Bunlar memeli hayvanlara ve insanlara geçip vücuda yerleşirler ve burada çoğalmaya devam ederler.

Şarbon insanlara bulaşma şekli şu şekildedir.

  • Bu hastalığa yakalanan insanların bu hayvalar ile taması sonucu deriye işliyerek deri altından girerek deri şarbununun oluşturması
  • Şarbon hastalığına yakalanmış hayvanların etlerinin yenmesi ile bağırsak şarbonunun oluşması
  • Solunum yolu ile akciğer şarbonunun oluşması

Şarbonun Çoğunlukla Görüldüğü Kişiler

Şarbon hastalığı herkeste görülebilir. Ama çoğunlukla hayvan enstitüsünde yer alan kasap mesleğinde olanlar , veterinerlerin bu hastalığa yakalanma konusu diğerlerinden fazladır.

Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Deri Şarbonu Belirtileri : Deri şarbonu yaşayan kişilerde ilk öncelikle deri de böcek ısırığına benzer kızarıklık kaşıntı belirtileri göstermektedir.Tabi bunlar başlangıçta yer almaktadır. Daha sonrasında deriden su toplanmasına benzer baka görülür. Bundan sonrasında da kara çıban şeklinde görülmektedir. Tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanabilir

Akciğer Şarbonu Belirtileri : Genellikle ölümle sonuçlanan türden şarbondur. Akciğer şarbonunda grip enfeksiyonuna benzer belirtiler görülmektedir. Titreme yüksek ateş ve daha sonrasında şok gerçekleşmektedir.

Bağırsak Şarbonu Belirtileri : Bulantı kusma iştihasızlık başlar ve bunu daha çok kanlı kusma ve kanlı ishal ile belirtiler devam etmektedir.Bu Şarbonda çoğunlukla ölüm risk yüksek türüdür.

Tedavisi Nasıl Gerçekleşmektedir

Şarbon tedavisinde etkili antibiyotikler kullanılmaktadır. Şarbon hastalığından şüphelendiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan destek alınması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis hayat kurtarır.

Korunma Yolları Nelerdir ?

Bu hastalığa yakalanmış hayvanların derisinin yüzülmemesi kesilip tüketilmemesi gerekmektedir.

Bu hastalığa yakalanmış hayvanlar ile solunum bakımından çok yakın olmamak gerekmektedir.

Hasta olan hayvanların temas ettiği gübre yem vb gibi ürünlerin yakılarak imha edilmesi gerekmektedir.

Riskli hayvanlar tedavi altına alınmaktadır.

Bu hastalığa yakalanan hayvanlar gerekli yetkililerce karantina altına alınması gerekmektedir.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi ve Özel Bakımevi olarak bizlerde bünyemizde bulunan yaşlılarımızın yiyecek içeceklerine önem vermekteyiz. Güvenilir yerlerden yiyeceklerini sağlamakta ve bu yiyecekleri sürekli kontrol altında tutmaktayız. Sizlerde bizlerle iletişime geçerek detaylı bilgi sağlayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?