Şirpençe Hastalığı Nedir ?

Skorbüt Hastalığı Nedir ?
24 Ekim 2018
Şişmanlık Nedir?
24 Ekim 2018

Şirpençe Hastalığı Nedir ?

Şirpençe Hastalığı Nedir ?

Şirpençe hastalığı : Bu hastalığı Osmanlı Döneminde yer alan Padişahlar arasında yer alan Yavuz Sultan Selim’in ölümüne sebebiyet veren hastalık olarak tanımaktayız. Diğer adı yani halk arasında bilinen adı aslan pençesidir. Tıp dilinde de bu hastalığın diğer adı karbonküldür.

Şirpençe hastalığı birden fazla çıbanın birleşmesi ile oluşan çıbanın deride kalan kısmı kızarıklık ve uç kısmında beyaz veya siyaha dönük cerahat görülen bir hastalık türüdür. Tedavisi ve tanısı kolay olmasına rağmen doğru yapılmayan tedaviler de ölüme yol açabilir. Çünkü içerisin de bulunan cerahat kana karışarak vücudu zehirleyebilmektedir. Aynı durum çıban için de geçerli bir durumdur. Vücutta kaba et dediğimiz yerler de sırt bölgesin de görülebilmektedir. Hızlı yayılır ve kontrol altına alınması gerekmektedir.

İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde hastalarımızın bu tür durumlara maruz kalmaması adına tüm kişisel bakımları özel bakım uzmanlarımız altında yapılmaktadır. (bkz. özel bakımevleri)

Şirpençe Hastalığına Sebebiyet Veren Faktörler Nelerdir ?

Şirpençe birden fazla kıl köklerinin enfeksiyon kapması ile oluşan bir durumdur. Şirpençeye sebebiyet veren faktörler arasında kişisel temizlik giysi tahrişi fiziksel yıpranma akne gibi faktörler bulunmaktadır.

Erkekler bu hastalığa kadınlardan daha fazla yatkındır. Özellikle diyabetik durumlarda yaşlılar da veya beslenme bozukluluğu ileri seviyede yıpranmış olanlar da bu hastalık görünme oranı fazladır.

Şirpençe Hastalığının Belirtileri Neledir ?

İlk öncelikle kaşıntı ve ağrı meydana gelmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hızla yayılan bir hastalıktır. Daha fazla ilerlemesi dayanılmaz ağrılara yol açmaktadır. İstanbul huzurevleri Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde bu tip hastalığa maruz kalan yaşlılarımızın tedavisi ile ilgili bütün detayları alanımızda barındırdığımız eğitimli personellerimiz ilgilenmektedir. (bkz. İstanbul huzurevi fiyatları)

Şirpençe Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

İlk öncelikle yapılan tedaviler de kabuklanmanın kaldırılması daha sora içerisinde ki cerahatin sulanması geçene kadar pansuman yapılmalıdır. Daha sonrasında bu bölgeye antibiyotik merhemler ile müdahale edilmelidir. Bu merhemler arasında yer alan halk arasında da bilinen kara merhem derideki çıbanın daha fazla yumaşamasını sağlamaktadır.

Cerrahi bakımından çıbanın içerisinin boşaltılması da hastadaki ağrının hafiflemesi sağlayacaktır. Oral yol ile de takviye edilebilecek antibiyotikler bölgenin iyileşmesine hız kazandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.