Skorbüt Hastalığı Nedir ?

Siyatik Hastalığı Nedir ?
22 Ekim 2018
Şirpençe Hastalığı Nedir ?
24 Ekim 2018

Skorbüt Hastalığı Nedir ?

Skorbüt Hastalığı Nedir ?

Skorbüt hastalığı : C vitamini eksikliği ile oluşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Özellikle çocuk ve yetişkinler de rastlanan bu hastalığın ilk belirtileri arasında diş çekilmesi görülmektedir.

Özellikle 6-12 ay arasındaki çocuklarda annede olan bir eksiklik sonucunda çocuklar da skorbüt hastalığı görülmektedir. Sağlıklı bir annede çocuk C vitamini tam olarak dünyaya gelmektedir. Fakat anne de yer alan herhangi bir eksiklik durumu maalesef ki çocuğu da etkilemektedir. Skorbütte C vitamini takviyesi bol yapılarak hastalıkta gelişme sağlanabilir. 6-12 yaş arasında ki çocuklar da özellikle inek sütü ile beslenme durumları bu hastalığı ortaya çıkarmaktadır.

Yetişkinler de skorbüt C vitamini eksik diyetlerde ortaya çıkmaktadır. C vitaminin yer aldığı meyve ve sebzelerin herhangi bir kaynatılması veya ısıtılması sonucu içerisinde ki C vitaminleri ölmekte veya eksilmektedir. Buda vücudumuzun yeterli C vitamini alamaması sonucudur.

İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde hastalarımızın tüm beslenme kontrolleri bünyemizde olan özel ve
uzman personellerimiz tarafından yapılmaktadır. (bkz. özel bakımevleri)

Skorbüt Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Skorbüt hastalığındaki en önemli unsur yukarıda da belirttiğimiz gibi diş çekilmesidir. Daha sonrasında iştahsızlık beslenme bozukluğu sindirim problemleri kansızlık bu durumları takip eden semtomplardan biridir.

İstanbul huzurevleri Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde hastalarımızın beslenme gidişaatı ile ilgili bütün detayları alanımızda barındırdığımız eğitimli personellerimiz ilgilenmektedir. (bkz. İstanbul huzurevi fiyatları)

Skorbüt Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır ?

Aslında durum gerçekteden basittir. C vitamini eksikliğinden doğan bu hastalığa eksik olan C vitaminler takviye edilerek tedavisi sağlanmaktadır. Vücudun askorbik asidini alması gerekmektedir. Özellikle süt beslenme çağında olan çocukların doktor gözetimi dahilinde 30 mg askorbik asidi yetişkinler de ise biraz daha fazla olan 60 mg askorbik asit tedavisi uygulanabilmektedir.

Bizler de İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Büyük Marmara Huzurevi olarak bünyemiz de bulunan yaşlılarımızın gerek beslenme düzeni gerekse sağlık durumları ile alakalı uzman ekiplerimiz tarafından 7/24 saat gözetim altında tutmaktayız. Yaşlarına kilolarına ve rahatsızlıklarını yönelik gerekiyorsa beslenme programları uzman hekimlerimiz tarafından uygulanarak yaşam kalitelerini en üst seviyeye çıkarmak prensiplerimiz arasındadır. Sizlerde detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.