Stockholm Sendromu

Toprak Yeme İsteği Nedir?
9 Kasım 2018
Down Sendromu
10 Kasım 2018

Stockholm Sendromu

Stockholm Sendromu Nedir?

Stockholm sendromu, bir insanın kendisini sıkıntıya ulaştıran sorunları kabullenmesi hatta bu durumu benimsemesine denmektedir. Kişi kendisini sıkıntıya sokan durumu görmemekte ya da gördüğü halde hoşuna gitmesidir. Kişi ezilmesine rağmen ezenin yanında yer alır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bütün yaşlılarımızın tüm psikolojik rahatsızları ve ilaç kontrol ve takip işlemini bünyemizde barındırdığımız özel ve uzman personellerimiz yapmaktadır. (bkz. özel bakımevleri)

Stockholm Sendromuna Adını Veren Olay Nedir?

Bu olay ilk kez 1973 yılında yaşanmıştır. İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşanmıştır. Bir banka soyguncusu 6 gün boyunca banka görevlisi kadını rehine olarak tutmuştur. Bunun sonucunda bayan banka görevlisi duygusal olarak suçluya bağlanır.

1973 yılında Stockholm’de soyguncular bankada 4 banka görevlisini 6 gün süresince 131 saat rehine tutarlar. Ancak bu süreçte soyguncular rehinelere iyi davranır. Aralarında güzel ilişkiler oluşur. Hatta bunun sonucunda özel timin bankaya operasyon düzenleneceğini öğrenen rehineler soyguncuları uyararak onlara haber verir. Rehineler olay sonucunda yakalanan suçluların hakkında olumsuz bir rapor ve aleyhte bir savunma vermezler. Hatta bir nevi onların avukatları gibi davranırlar. Bunun üzerine gazeteler ‘soyguncular para değil kalp çaldı’ başlığı atılır. Hatta rehinelerden biri nişanlısını terke ederek soyguncunun hapisten çıkması bekleyerek onunla evlenir.

Bu olaydan tam 1 sene sonra bir masum kadın terörist bir grup tarafından kaçırılır. Kadın milyoner olmasına rağmen 2 sene sonra o terörist grup ile birlikte banka soygununda yakalanır. Avukatları müvekkilinin her ne kadar Stockholm Sendromuna yakalandığını öne sürseler de mahkeme tarafından kadın hapis cezasına çarptırılır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bulunan tüm yaşlılarımızın doktor tarafından reçetelendirilen ilaçların alım saatlerini düzenli olarak takip edip ve bunları raporlama hizmetlerini sizlere sunmaktayız. (bkz. İstanbul huzurevleri)

Stockholm Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bu durumun oluşmasına etki eden bazı belirtiler mevcuttur. Bu belirtilere istinaden kişide ufak bir iyiliğe karşı oluşan yüksek miktarda minnet duygusu, rasyonalizasyon, kişinin istismarcıya oluşan durumun reddi, durumdan ötürü kendi kendini suçlama durumu, duyulan aşırı duyarlılık bu durumun nedenleri arasında görülebilir. İstanbul huzurevleri ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın hasta bakım ve tedavi durumlarıyla ilgilenip ve raporlamanın yanı sıra hayata dair pozitif duygusunu kaybetmemek bununla birlikte onlara var olan aile duygusunu sürdürmek adına düzenli olarak organizasyonlarımız mevcuttur. (bkz. Büyükçekmece Güzelce/ İstanbul)

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında Özel Marmara Huzurevi ve Yaşlı Bakımevi hizmeti özel bakımevlerimizde sağlık alanında çalışan kadromuzla ve tüm personellerimizle birlikte siz bünyemizde değerli yaşlılarımıza haftanın her günü ve saati aralıksız olarak hizmet vermekteyiz. Özel Marmara Huzurevi ve Yaşlı Bakımevimiz ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek için internet sitemizden ya da direk olarak iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?