Tay Sachs Hastalığı

Joubert Sendromu
20 Kasım 2018
SMARD1 Hastalığı Nedir?
21 Kasım 2018

Tay Sachs Hastalığı

Tay Sachs Hastalığı Nedir?

Tay Sachs hastalığı, GM2 depolanmasına bağlı bir gelişen ilerleyici santral sinir sisteminin hasar görmesine yol açan kalıtsal bir hastalıktır. Kişide enzim eksikliğine yol açmaktadır. Sinir ve retina hücrelerinde ganglozidlerin lizozomlarda birikmesi sonucu hücrelerde hasara yol açmaktadır. İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Marmara Huzurevi ve Yaşlı Bakım özel bakımevlerimizde

Tay Sachs Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Çocuklar genellikler normal bir doğum sergiler. Herhangi bir semptom ya da belirtiye doğum esnasında rastlanılmaz. Ancak doğumdan sonra 6 ile 12. ay arasında bebekte hipotoni ve nöromotor gelişme eksikliği gösterir. Bireyde sosyal gelişim çok yavaş bir şekilde oluşum gösterir. Göz içinde kırmızı noktalar ve görme bozuklukları yaşanabilmektedir. Görme bozukluklarının yanında bireyde işitme kaybı da oluşabilmektedir. İstanbul huzurevleri arasında en iyi hizmet veren huzurevi özel bakımevlerimizde, yaşlılarımızla düzenli olarak psikolog eşliğinde sohbet edip var olan psikolojik sorunlarını betimleyip uygun tedavi yöntemi ile yeniden neşeli olmasına vesile oluyoruz.

Tay Sach hastalığına yakalanmış bireylerin ilerleyen dönemlerde bu hastalığına demans, halüsinasyon, tremor ve nöbet geçirme eşlik etmektedir.

Hastalığın Tanısı

Bireyin A geninde gerçekleştirilen moleküler analizde resefif mutasyonlar saptanması durumunda hastalığın kesin tanısı konulabilir. Tanının genel anlamda tam olarak konulabilmesi için ailenin de genleri araştırılmalıdır.

Hastalığın Tedavisi

Bu hastalığın net ve kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak tedavi semptomların azalması ve hastanın rahat etmesi adına önemlidir. Ağrı nöbetlerini kontrol etmek adına ilaçlar kullanılması önerilir. Verilecek egzersiz programlarıyla hastanın solunum problemleri biraz olsun azaltılabilir. Özellikle su içerisinde yapılan egzersizler bireyde kas ve denge gelişimin sağlanması adına önemlidir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında Büyükçekmece ilçesinde yer alan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde yaşlılarımızın huzurevimizde rahat etmesi adına konfor olarak en üst düzey hizmet sunmaktayız. Hijyen ve temizlikten ödün vermeyerek her gün düzenli olarak temizlik personellerimiz bu konuda yaşlılarımıza hizmet vermektedir. Yaşlılarımızın özel bakımevlerimizde hayata dair pozitif bakışlarını kaybetmemesi adına bizi birbirimize daha sıkıca bağlayan insani değerlerimizi daha da geliştiren organizasyonlarımız mevcuttur.

Güçlü bir yönetim ve personel kadromuzla birlikte siz değerli bakıma muhtaç hasta ve yaşlılarımıza en iyi hizmeti verebilmek adına sağlam adımlarımızı kurulduğumuz günden bugüne atmaya devam ettirmekteyiz. İstanbul huzurevleri fiyat politikamızı sizler için belirlemiş olup uygun fiyatlar neticesinde ve kaliteli hizmetimizle birlikte sağlık sektöründe karşınıza çıkmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?