Temizlik Hastalığı Nedir?

Panik Atak Hastalığı
5 Kasım 2018
Sigara Bağımlılığı Nedir?
7 Kasım 2018

Temizlik Hastalığı Nedir?

Temizlik Hastalığı Nedir?

Temizlik hastalığı, toplumda her 50 kişiden birinde görülen topluma nazaran aşırı temizliğe önem veren kişilere denir. Diğer bir adıyla obsesif kompulsif denmektedir. Kişide takıntılı bir şekilde temizliğe karşı bir tutku ve bağlılık vardır. Kişi bu takıntıyla her şeyin kirli ve pis içinde olduğunu düşünmektedir. Sürekli bir şekilde bir yerleri yıkama ve silme durumu gerçekleşir. Hatta temizlik dereceleri temel alınarak yerleri yemek yenilebilecek düzey denilen temizlik deresinde olsa dahi onlara kirli olarak gözükür. Temizlik hastalığının altında daima şüpheci olma, emin olamama ve ansiyete bozukluğu yatmaktadır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bütün yaşlılarımızın bütün temizliğine ve sağlığa uygunluğuna dikkat edilerek ilaç kontrol ve takip işlemini bünyemizde
barındırdığımız özel ve uzman personellerimiz yapmaktadır. (bkz. özel bakımevleri)

Temizlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Temizlik hastalığının az ama etken olan birkaç belirtisi mevcuttur. Bu belirtilerden bazıları; kişi sürekli olarak ellerini yıkama ihtiyacı gösterir. Kişi sürekli olarak evini temizler. Hatta bu temizlemeler günde 4 ya da 5 defayı bulabilir. Eve gelen misafir ardından sürekli temizlik yaparlar. Kişi sürekli temizlemekle zamanını harcar bu onun için bir hobidir. Hemen hemen her nesneyi temiz olsa bile yıkayarak kullanır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bulunan tüm yaşlılarımızın temizliğine özen göstererek ve ilaç alım saatlerini düzenli olarak takip edip ve bunları raporlama hizmetlerini sizlere sunmaktayız. (bkz. İstanbul huzurevleri)

Temizlik Hastalığına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Temizlik hastalığına neden olabilecek birçok faktör bulunmaktadır. Ancak bunların nedeni tam anlamıyla belli değildir. Biyolojik, fiziksel ya da çevresel tüm faktörler kişiyi temizlik hastalığına itebilir. Örneğin küçükken titiz bir ailesi mevcutsa bunu ilerde kişi bir seviye atlatarak temizlik hastalığına yakalanabilir. Aşırı kuralcı ya da saplantılı kişiler temizlik hastalığına neden olabilir. Kendinden emin olmayan yaptığı işi sürekli kontrol eden kişilerde bu hastalığa yakalanmasında önemli etkenlerden biridir.İstanbul huzurevleri ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın temizlik ve bakımlarının yanı sıra hayata dair pozitif duygusunu kaybetmemek bununla birlikte onlara var olan aile duygusunu sürdürmek adına düzenli olarak organizasyonlarımız mevcuttur. (bkz. Büyükçekmece Güzelce/ İstanbul)

Temizlik Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Temizlik hastalığı tedavi yönetimin ana bilim dalı psikolojidir. Psikolojik seanslarla zamanla bu durumu kişi atlatabilir. En azından temizlik alışkanlığını hafifletebilir. En etkili yöntem terapi yöntemidir. Kişi zamanla kendini toplumdan soyutlamış olacağından tekrar toplumla iç içe olması kolaylaştırılır. Çok ağır vakalarda psikolojik tedavinin yanında ilaç tedavisi de uygulanabilir. İstanbul huzurevleri Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın temizlik, bakım ve tedavi durumu ile ilgili bütün her şeyi bünyemizde var olan eğitimli ve alanında uzman personellerimiz ilgilenmektedir. (bkz. İstanbul huzurevi fiyatları)

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde çalışan sağlık ve personel kadromuzla ve tüm ekibimizle birlikte siz bünyemizde değerli yaşlılarımıza aralıksız olarak hizmet vermekteyiz. Özel bakımevlerimizde var olan misafirlerimizin insani değerlerimiz göz önüne alınarak memnuniyeti adına sınırsız imkânlarımızdan biri olarak fizik tedavi ihtiyaç sahibi yaşlılarımıza ücretsiz olarak fizik tedavi olmak üzere birçok ücretsiz tedavi hizmetlerimizi sunmaktayız. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde yine hasta bakım ekibimizle birlikte acil durumlarda ambulans çağırma olmak üzere birçok hizmetimiz vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.