Tourette Sendromu

Ağaç Hastalığı
28 Kasım 2018
Kaçış Sendromu Hastalığı
29 Kasım 2018

Tourette Sendromu

Tourette Sendromu Nedir?

Tourette sendromu hastalığı genel olarak kişinin çocukluk ve gençlik yıllarında kendini göstermektedir. Bu sendromunun sonucunda hastanın bedeninde istemsiz hareketler dediğimiz tikler meydana gelmektedir.

Tourette sendromunu kişinin genel olarak çocuk yaşta beliren bir tik çeşididir. Adını Georges Gilles De La Tourette kişisinden almıştır.  Kısa aralıklarla kişide belirip ve ses niteliğinde dışa vurum sağlanan bir tik hastalığıdır. Bu sesli tikleri kişi kontrol edemez ve ne zaman nöbetlerin başlayacağı bilinmemektedir.  Bu durum beyinle alakalı bir hastalık olmakla beraber nöroloji birimi ilgilenmektedir. İstanbul huzurevleri arasında hizmet veren Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde bakıma muhtaç yaşlılarımıza hizmet vermekteyiz.

Tourettte Sendromu Kimlerde Görülmektedir?

Bu hastalığa yakalan kişilerin büyük bir bölümü normal bir zekâya sahip kişilerdir. Bu sendrom sahibi kişilerde zeka geriliği ya da bir psikolojik sorun söz edilemez. Ergenlik dönemi başlangıcı bu tikler azalma durumu gösterilmektedir.

Tourettte Sendromu Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık kişide bazı belirtilere gebedir. Bu belirtiler iyice takip edilmeli ve erken önlem alınması gerekilmektedir.

Motor hareketlerde meydana gelen değişikler; Bu sendrom ile kişinin var olan motor hareketlerinde değişiklikler ya da dalgalanmalar görülebilir.

Gözde oynama; Gözlerde devamlı olarak sağa ve sola kayma gerçekleşmektedir.

Burun; Kişinin burnunda dalgalanmalar oluşmaktadır.

Ses; Bağırma, öksürme , boğaz temizleme gibi durumlar ses tikleri arasında görülmektedir.

Tedavi Durumu

Bu hastalığın net bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak alınacak bir takım önlemler bu hastalık belirtilerin azalmasına neden olmaktadır. Günlük hayatta yapılan bir takım yanlışlıklar bu hastalığın seyrini arttırabilmektedir. Aşırı heyecan ve stres bu durumu tetiklemektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında yer aldığımız Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman çalışan kadromuz ve idari yönetimimizle birlikte bakıma muhtaç yaşlılarımıza hasta bakım hizmeti vermekteyiz. Yine ihtiyacı olan yaşlılarımıza ücretsiz olarak fizik tedavi hizmeti vermekteyiz. Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde yaşlılarımıza hasta bakım hizmeti yanında hemşirelik hizmeti ve doktorluk hizmeti vermekteyiz. Daha detaylı bir bilgi için bizimle direk olarak iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?