Turner Sendromu

Frajil X Sendromu
26 Kasım 2018
Asperger Sendromu
27 Kasım 2018

Turner Sendromu

Turner Sendromu Nedir?

Turner sendromu, sadece kadınları etkileyen bir hastalık durumudur. Normal durumlarda 2 tane olması gereken X kromozomun bir tanesinin eksik ya da olmaması durumunda gerçekleşmektedir. X kromozomu iki tane olması gerektiği için yalnızca bir tane olduğundan kişide boy kısalığı görülmektedir.

Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kadında antenatal dönemlerde ense kalınlığı görülebilmektedir. Renal anormalliklerle hastalığın tanısı konulmaktadır. Yeni doğan bebeklerin el ve ayaklarında ödem oluşmaktadır. Boynun her iki yanında da omzu doğru uzanmakta olan gevşek diye tabir edebileceğimiz bir deri mevcut olmaktadır. Düşük bir saç çizgisi ve düşük kulaklar görülmektedir. Boy kısalığı ve adet görememe nedeniyle kısırlık görülebilir. Bu nedenle kliniğe başvurmaktadırlar. Kişide yumurta rezervi erken yaşlardan itibaren yok olmaktadır. Boyları olması gereken boy oranının 20 cm. altında olmaktadır. Öğrenme becerileri genellikle düşüktür. Sosyal iletişimde sıkıntılar yaşarlar.

Hastalığa Eşlik Eden Bulgular Nelerdir?

Bu hastalıkla beraber kişide hipertansiyon, tiroid hastalığı, sürekli olarak kendini gösteren orta kulak iltihabı, böbrek anormallikleri görülme ihtimali çok fazladır. İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde yer alan yaşlılarımızın tüm hasta bakım hizmetlerini uzman personelimiz ilgilenmektedir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Bu hastalığa yakalan kişinin ergenlik dönemi ve gelişi süreci dikkatlice incelenmektedir. Büyüme hormonu tedavi yöntemiyle kişinin boyunun kısalığı giderilebilir. Hormon replasman tedavisi ile kişide oluşan hormonal durumlar dengelenebilir. Bunun sonucunda normal bir gelişim sağlanabilmektedir. Yele boyun görünümü dediğimi duruma estetik cerrahi operasyonla müdahale edilebilir. Çocuğa erken yaşta beslenme ve fiziksel aktivite motor öğrenmeyi sağlamak gerekmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında Büyükçekmece’de ikamet ettiğimiz Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde yaşlılarımızın büyün hasta bakım, yaşadığı hastalıkları ve bu hastalıkların tedavi süresi boyunca siz değerli huzurevi sakinlerimize insani değerleri göz önünde bulunduran personellerimiz ve yönetim kadromuzla birlikte sıcacık aile ortamımıza aralıksız olarak 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. www.ozelbuyukmarmara.com adresimizden huzurevimiz ile alakalı bütün öğrenmek istediğiniz bilgileri öğrenebilirsiniz. Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde bizim için güler yüz ve güzel hizmet en önemli ögelerimizdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.