Üşümek Nedir ?

Üremi Hastalığı Nedir ?
29 Ekim 2018
Varis Hastalığı Nedir?
30 Ekim 2018

Üşümek Nedir ?

Üşümek Nedir?

Üşümek insandan insana farklılık gösteren bir durumdur. Her insanın üşüme sınırı farklıdır. Kimi insana soğuk kış günlerinde bile etki etmezken kimi insan yaz aylarında bile üşüme gösterebilir. Üşümek sözlük anlamı, ısı yokluğundan etkilenmektir. Kişinin üşümesine bir etkende yaşam kalitesidir. Vücut ısıyı depolama özelliği gösterir. Kişi ne kadar hareket ederse o kadar az üşümektedir. Soğuk havalarda insanda ısı kaybı hızlı bir şekilde yaşanmaktadır. Üstümüze giyilen eşyalar ısı kaybını yavaşlatmaya yaramaktadır. Çok sıkı giyinsek bile nefes alıp verme işlemimiz bile ısı kaybına katkı sağlamaktadır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bütün yaşlılarımızın üşümemesi adına takip huzurevimizi daima sağlığa uygun olarak sabit bir sıcaklıkta tutmaktayız. (bkz. özel bakımevleri)

Isı Üretimi Sağlamak

Kişide ısı üretimi beyin yoluyla gerçekleşir. Hipotalamus termostat kişide bu görevi üstlenir. Hipotalamus hipofiz bezine uyarı göndererek deriye yakın bulunan kan damarlarını harekete geçirmektedir. Bu sayede insanda vücut ısısı dengesi korunmuş olmaktadır. Eğer kişide vücut ısısı artmışsa kan damarları açılarak fazla oluşan ısı dışarıya aktarılır. Eğer kişi üşüme durumuna geçmişse kan damarları büzülmektedir. Böyle kişide daima ısı dengesi korunmuş olmaktadır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bulunan tüm yaşlılarımızın hasta olmaması ve hızlı iyileşim göstermesi adına ilaç alım saatlerini düzenli olarak takip edip ve bunları raporlama hizmetlerini sizlere sunmaktayız. (bkz. İstanbul huzurevleri)

Üşüme Nedenleri Nelerdir?

Tiroid bezi; Tiroid bezi kişinin metabolizmasını kontrol eden etmendir. Tiroid bezi az çalışması durumunda kişide üşüme oluşturur. Anemi; Kişinin üşümesine neden olan bir diğer etmen ise halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığıdır. Bunun sebebi yetersiz beslenme, aşırı kan kaybetme ve katı diyet uygulama olabilmektedir. Bu durum ayrıca üşüme yanında halsizlik ve yorgunluk hissi yaratmaktadır. Demir eksikliği; Kişinin üşümesine neden olan bir diğer durum ise demir eksikliğidir. Demir eksik olursa enerji harcayan vücut üşüme gerçekleştirir. Bunların yanında yeterli uyku uyumama, depresyon durumu, şeker hastalığı ve bağışıklık sisteminin düşmesi üşümeye neden olan diğer etkenlerdir. İstanbul huzurevleri ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın hayata dair
pozitif duygusunu kaybetmemek bununla birlikte onlara var olan aile duygusunu sürdürmek ve içlerini bir nebze olsun ısıtmak adına düzenli olarak organizasyonlarımız mevcuttur. (bkz. Büyükçekmece Güzelce/ İstanbul)

Üşümemek Adına Neler Yapılması Gerekir?

Ne çok ince ne de çok kalın giyinmemiz gerekmektedir. Beslenme alışkanlığını sağlamalı ve düzenli beslenmemiz gerekmektedir. Asla öğün atlanmaması gerekmektedir. Düzenli olarak spor yapılması gerekmektedir. Eğer geceleri üşüme oluşuyorsa gece uyumadan önce sıcak bir suyla duş alınabilir. İstanbul huzurevleri Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın üşümemesi adına bütün her şeyi bünyemizde var olan eğitimli ve alanında uzman personellerimiz ilgilenmektedir. (bkz. İstanbul huzurevi fiyatları)

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde sağlık sektöründen gelen deneyimli personel kadromuzla siz bünyemizde değerli yaşlılarımıza aralıksız olarak hizmet vermekteyiz. Özel bakımevlerimizde var olan misafirlerimizin her alanda içlerini sıcacık tutmak adına birçok ücretsiz tedavi hizmetlerimizi sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?