West Sendromu

Asperger Sendromu
27 Kasım 2018
Erken Yaşlanma Hastalığı
28 Kasım 2018

West Sendromu

West Sendromu Nedir?

West sendromu, genellikle epilepsili hastalığı bulunan çocukların yaklaşık yüzde 2’sine yakın oranı West sendromuna yakalanmaktadır. West sendromunun olan kişilerin genel olarak 10 yaşın altındaki çocuklarda görülmektedir. Sendroma neden olan sebep kişide oluşan beyin hasarı veya tedaviden kaynaklanan yan etkiler nedeniyle kaynaklanmaktadır. Ancak genel olarak çocukların yaklaşık yüzde 5’i beş yaşına erişemeden önce hayatını kaybetmektedirler.

West Sendromu Neden Oluşmaktadır?

Uzmanlar, genel olarak  West sendromunun asıl nedeninin, beyin sapı ile korteks arasında anormal etkileşimden kaynaklı olduğu görüşünde fikir sahibidirler. Bu anormal etkileşim sonucunda genellikle doğum öncesi anne karnındayken bebek, doğum sırasında veya doğumdan sonra bebeğin beynin hasar görmesi gerçekleşmektedir. Yeni doğmuş bebeklerde merkezi sinir sisteminin henüz tam olarak olgunlaşmamış olması, bunun sendromunun oluşmasında önemli bir etkendir.

West Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

West sendromunun en yaygın belirtileri, kişinin epilepsi nöbeti geçirme olasılığı ve kasılmalar yaşanmasıdır. West sendromu kişide vücut, kol, bacaklar ve başın aniden kaskatı kesilmesi bu hastalığın ilk belirtisi olduğunu göstermektedir. Bu nöbetler kişide genellikle uyanıkken yaşanmaktadır. Nadir bir durumda gerçekleşse kişi uyku sırasında da nöbet geçirilebilir.

West sendromun bu belirtisi olan nöbet durumlarında, erken aylardan itibaren bebeğin uykuya daldığı zamanda ya da dalma aşamasında, tüm vücudu ile irkilmeler yaşanmaktadır. Baş kısmı genellikle kişinin karın üzerine bükülmektedir, kollar açılır, çocuk adeta selam verir pozisyonuna geçmektedir. Bu nöbetler bir günde çok defa olabilir. West sendromu nöbetleri çocuk uykuya dalarken ya da uyku esnasında ve gündüzde devam eden bir sürece sahiptir. Genellikle çocuğun nörolojik gelişimlerinde gerilemeler görülmektedir. Bu çocuklar geç konuşur ya da geç yürüme eğilimi gösterirler. Genellikle kafa çevreleri küçük ve dardır. Fiziksel gelişimleri de zorlu bir süreç ve yavaştır.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman sağlık kadromuz ve güçlü, kararlı bir yönetim kadromuzda bakıma muhtaç yaşlılarımıza hizmet vermekteyiz. İhtiyacı olan yaşlılarımıza ücretsiz olarak fizik tedavi imkânı sunmaktayız. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?