Williams Sendromu

Rubinstein-Taybı Sendromu Nedir?
21 Kasım 2018
1p36 Delesyon Sendromu
22 Kasım 2018

Williams Sendromu

Williams Senderomu Nedir?

Williams sendromu, az görülen bir genetik hastalıktır. Bu hastalık çocuğun büyümesini ve fiziksel olarak gelişmesini engeller. Bireyin 7 numaralı kromozom çiftinde oluşan materyal eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Mutluluk Hastalığı

Bu sendroma yakalanan çocukların yüzlerinde daima bir gülümseme mevcuttur. Bu neden dolayı hastalığın bir diğer adı da gülümseme hastalığıdır. Bu sendroma yakalanmış bir çocuk ile karşılaştığınızda size samimi bir şekilde ve içten yaklaşır. Karşıdaki kişiye sürekli olarak içten yaklaşır ve asla yalan söylemezler. Ancak bu çocukların bu sendromla birlikte sağlık sorunları da mevcuttur.

Williams Sendromu Belirtileri

Bu hastalığın birkaç belirtisi mevcuttur. Bireyde kalp hastalıkları, zeka geriliği, kanda bulunan kalsiyum oranının yüksek çıkması ve kişinin bazı organlarda bozukluklar görülebilir. Aynı zamanda kişide yutma ve çiğneme reflekslerinde de sorunlar yaşanabilir. Bireyin fiziksel gelişimleri de gecikmeli olabilmektedir.

Kalp damarlarında daralma gibi ciddi durumlarda erken teşhis kişi için çok önemlidir. Yaşanılan kalp hastalıkları sonucunda hastanın uzun yaşaması azalmaktadır.

Bebeklerde doğum kiloları genellikle düşük olur. Kendilerine özgü yüz ifadeleri mevcuttur. Yanakları dolgun, gözleri çekik, ağız açık bir şekildedir. Bireyin kulakları da sivrimsindir. Yaşları ilerledikçe çocukların peri yüzü denilen yüzleri daha belirgin hala gelir.

Williams sendromlu çocuklardan özellikle zeka düzeyi yüksek olan çocuklar, karşılarındaki kişi ile iyi bir etkileşim kurabilirler. İstanbul huzurevlerinde bulunan özel bakımevlerimizde yaşlılarımızın tedavi ihtiyaçlarını psikolog eşliğinde düzenli olarak vermekteyiz.

Willams Sendromu Kişilerin Genel Özellikleri

Bu kişiler başkalarıyla işbirliği yapmayı severler, koyulan kurallara özen göstererek ve titizlikle uyum sağlamaktadırlar. Verdikleri sözleri mutlaka yerine getirirler. Ancak bunun yanında kendilerine verilen sözlerinde mutlaka tutulmasını isterler.

Genel olarak Williams sendromlu bir çocuğu mutlu etmek oldukça basit olgudur. En ufak bir kelime ile sevdiğinizi bile söylerseniz sonsuz mutlu olurlar. Bu çocuklar öğrenmeye oldukça istekli bir tutum geliştirirler. Eğitim seviyeleri yaşadıkları il ve çevre koşullarına göre farklılık gösterir. Bireyin müzik kulağı gelişmiş olabilir. Hatta müzikte ritme bile tempo tutarlar.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında kaliteden ödün vermeyen hizmet odaklı özel bakımevlerimizde alanında uzman sağlık ve personel kadromuzla birlikte siz yaşlılarımıza sürekli ve kesintisiz olarak hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgi almak için iletişim sekmesinden bize kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?