Yabancı El Sendromu Nedir?

Karaciğer Enzimleri
17 Kasım 2018
Alice Harikalar Diyarı Sendromu Nedir?
18 Kasım 2018

Yabancı El Sendromu Nedir?

Yabancı El Sendromu Nedir?

Yabancı el sendromu, kısaca anlatmak gerekirse kişinin ellerinden birisinin bağımsız olarak hareket etmesine neden olmaktadır. Kişinin eli sanki aklı varmış gibi hareket ettiğine inanmaktadır. Kasılmalar yerine sanki elin beyni ve aklı varmış gibi hareket ettiğine inanmaktadır. Zira gerçekten de el beynin bir bölümü tarafından kontrol edilir. Ancak bu kontrol kişinin kendisinde olan bir durum değildir. Sendrom genellikle epilepsi hastalarının semptomların daha rahat etmesi için beynin iki tarafının cerrahi operasyonla ayrıldığı gözlemlenmektedir. Aynı zamanda bu olay bireyin beyin ameliyatı gerçekleştirmesi sonucu da ortaya çıkabilir.

Yabancı El Sendromu Sebepleri

Kişide elleri kontrol etmeye sağlayan birincil motor bölgesi dediğimiz beynin bir bölgesinin izole olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda var olan aktif iletişim beynin iki yarım küresi tarafından kesilir. Bu durum sonucunda beynin bir bölümünde kendi kontrolünde bilinçsiz olarak çalışmaya başlamaktadır. Bu durum beynimizi kontrol eden olağan dışı bir durumun göstergesi değildir. Beyin sinir ağları yardımıyla çalışmaktadır. Bu durumda herhangi bir sorun olduğunda beyinden gelen sinirler bilinçsizce çalışmaktadır. Bu durumda yabancı el sendromunun oluşmasına neden olmaktadır.

Beynin Yarımkürelerin Etkisi

Beynin sol yarım küresi, vücudumuzun sağ tarafını sağ yarım küresi ise vücudumuzun sol tarafını kontrol etmektedir. Bu iki yarım küre arasında denen bir köprü mevcuttur. Bu iki yarım küreyi bağlayan köprü bozulduğu zaman beynin bir kısmı bilinçsizce çalışmaya başlar. Bu durum hangi yarım küre olursa olsun elin kontrolünü yitirebilir. Bu sendrom sayesinde kişi istemediği duygulara yaşanabilir. Beynin sol lobu mantık ve düşünme duyusunu kontrol ederken sağ lobu ise duygusal yanımızı kontrol etmektedir. Kişi bu hastalık sonrası bunlarla alakalı durum hakkında yanlış olabilmektedir.

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında en iyi konforu sunan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde
misafirlerimiz olan yaşlılarımızın hasta bakım ihtiyaçları, mama verilmesi ve takibi, ayrıca hastalığın tedavi durumunu gözlemleme ve ilaçların düzenli verilmesi ve takip hizmeti mevcuttur. Özel bakımevlerimizde yaşlılarımızın mutlu olması adına sürekli ve düzenli olarak organizasyonlarımız mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?